Zaloguj
Reklama

Świadome sny: czym są i co zrobić, aby świadomie śnić?

Sen u mężczyzn
Fot. Shutterstock
Sen u mężczyzn
(0)

Świadome sny to jednocześnie ciekawe i dość kontrowersyjne zjawisko. Mianem tym określa się bowiem sny, o których akcji decyduje sama osoba śniąca – może ona wpływać zarówno na tematykę snu, jak i na to, co dokładnie się w nim dzieje. Wspomina się o możliwości wykorzystania świadomych snów jako specyficznej terapii, natknąć się można również i na opisy technik, dzięki którym możliwe miałoby być przejmowanie kontroli nad tematyką marzeń sennych. Z drugiej jednak strony pojawiają się głosy krytyki podważające to, że świadome sny w ogóle są możliwe.

Reklama

Zazwyczaj nie mamy żadnego wpływu na to, o czym śnimy – nawet, jeżeli śnią nam się najbardziej absurdalne wydarzenia (np. to, że próbuje nas pożreć jakiś ogromny dinozaur), uświadamiamy sobie dziwaczność snu zwykle dopiero po tym, kiedy się obudzimy. Nie wszyscy jednak ludzie śnią właśnie w ten sposób – niektóre osoby mają świadome sny.

Jako świadome określa się taki sny, gdzie śniący zdaje sobie sprawę z tego, że śni. Co więcej – ma on również wpływ na to, co się dzieje w trakcie snu, ale i na jego tematykę. Niektórzy ludzie po prostu śnią świadomie, inni zaś podejmują się specjalnych technik, które pozwalają im uzyskiwać kontrolę nad snem. Jako przykład takowych można chociażby podać metodę, która polega na ustawieniu budzika na czas odpowiadający 5-6 godzinom od zaśnięcia. Po przebudzeniu się osoby oczekujące świadomych snów przez chwilę pozostają świadome, a następnie ponownie zasypiają. Ma to na celu niejako wymuszenie, aby w krótkim czasie u danej osoby pojawiła się faza REM – to właśnie w jej trakcie występują bowiem świadome sny.

Świadome sny nierzadko budzą zainteresowanie lekarzy. Wspomina się o ich potencjalnym wykorzystaniu np. w leczeniu różnych fobii specyficznych. Jedną z metod, które poleca się pacjentom z tymi problemami, jest terapia ekspozycyjna – polega ona na tym, że pacjent w kontrolowanych warunkach styka się z czynnikiem, który wywołuje u niego lęk, i w końcu niejako się do niego przyzwyczaja. W przypadku terapii ekspozycyjnej, mającej miejsce w ramach świadomych snów, miałaby ona być łatwiejsza do przeprowadzenia niż w świecie rzeczywistym – w końcu osoba śniąca świadomie wie o tym, że wszystko, co się dzieje, jest tylko snem, dzięki czemu łatwiej miałoby jej stykać się z czynnikiem budzącym jej lęk.

Świadome sny z pewnością są interesujące, z drugiej jednak strony – przez brak obiektywnych metod badawczych – nie sposób jednoznacznie stwierdzić, czy takie zjawisko rzeczywiście występuje, czy też osoby, które twierdzą, że śnią świadomie, opowiadają po prostu nieprawdziwe historie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze