Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Depresja wśród kobiet
Fot. panthermedia
Depresja wśród kobiet
(0)

Już 10 września na świecie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, a wraz z nim Polskie Towarzystwo Suicydologiczne (PTS) organizuje kampanię mającą na celu pogłębienie wśród społeczeństwa świadomości dotyczącej prób samobójczych i zapoznanie z możliwymi czynnościami, które mogłyby uchronić niektóre jednostki przed odebraniem sobie życia.

Reklama

„Życie warte jest rozmowy”, bo tak brzmi nazwa akcji uruchomionej przez PTS, skupia się  zarówno na zwróceniu uwagi, że każdy może zostać dotknięty kryzysem samobójczym, jak i przesłaniu, że można pomóc takiej osobie przed poniesieniem niepotrzebnej śmierci, odpowiednio reagując, gdy zauważy się alarmujące sygnały wysyłane przez nią.
Statystyki dotyczące samoodebierania sobie życia są zatrważające, rocznie umiera w ten sposób przeszło 800 tysięcy ludzi na całym świecie, natomiast w Polsce śmierć z powodu próby samobójczej poniosło w zeszłym roku przeszło 5 tysięcy jej mieszkańców. Jak się okazuje, samobójstwo jednego człowieka dotyka średnio 135 osób z jego otoczenia, to zaś przekłada się na liczbę przeszło 100 milionów osób cierpiących z tego powodu w ujęciu globalnym.


Eksperci PTS podkreślają, że kiedy człowiek należy do grupy zagrożonej samobójstwem, tj. przejawia pewne określone zachowania, takie jak zmiana wzorca własnego funkcjonowania, unikanie towarzystwa, mówienie o śmierci, zmiana nawyków żywieniowych i stylu ubierania się, to należy z taką osobą porozmawiać. Często to właśnie ciepła, szczera rozmowa polegająca na aktywnym słuchaniu może zdziałać cuda. Twórcy kampanii przypominają o numerach telefonów, które pozostają do dyspozycji osób pozostających w kryzysie i szukają profesjonalnej pomocy.

Centrum Wsparcia: 800 70 2222
Telefon Zaufania dla Dorosłych: 116 123
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
Czat i e-mail: www.liniawsparcia.pl

Jednocześnie lekarze i specjaliści widzą w tym szczególnym dniu, który jest pierwszym z cyklu – kwestia będzie kontynuowana w następnych latach –  „Wspólne starania w zapobieganiu samobójstwom”, pewną szansę. Wierzą, że ograniczenie prób samobójczych jest jak najbardziej możliwe, choć zdecydowanie trudne i wymaga pracy nie tylko ich samych, ale również zaangażowania ze strony społeczeństwa. Zaznaczają, że problem ma charakter uniwersalny, dotyka bardzo wielu osób należących do różnych grup społecznych. To właśnie one, jednostki dotknięte próbami samobójczymi, dzieląc się swoimi doświadczeniami, refleksjami i uczuciami, są w stanie przyczynić się do redukcji zjawiska, które stanowi 20. przyczynę śmierci na świecie. Ci zaś, którzy chcą wziąć udział w Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom w inny sposób, mogą przyłączyć się do organizacji licznych przedsięwzięć, o których więcej pod adresem: ZOBACZ


Również Serwis Zdrowie PAP zapowiedział w związku z ŚDZS przygotowanie konferencji prasowej pod tytułem „Jak zapobiegać samobójstwom?” Wydarzenie uświetni udział uznanych, polskich specjalistów, a sama konferencja odbędzie się 7 września o godzinie 11.30 – w całości transmitowana na portalu wspomnianego serwisu: www.zdrowie.pap.pl

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze