Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Grupa znajomych
Fot. medforum
Grupa znajomych
(0)

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który został ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) w 1992 roku. Wydarzenie ma na celu zwrócić uwagę i pogłębić świadomość społeczną dotyczącą problematyki związanej właśnie z kondycją psychiczną u ludzi. Co roku główny nacisk kładzie się na walkę z ostracyzmem i stereotypami, a także zachęca się zdrowe jednostki, by czynnie pomagały w organizowanych akcjach na rzecz chorujących.

Reklama

Jak powszechnie wiadomo, wiele osób boryka się z problemami – większymi bądź mniejszymi –  na tle psychiki. Szacuje się, że w Polsce na schorzenia tej natury cierpi ponad 8 milionów jej mieszkańców, przy czym liczba ta dotyczy jedynie Polaków w wieku 18-64 lat. Należy przyjąć, że istnieje grupa osób zarówno młodszych, jak i starszych, która również może być dotknięta podobnymi dolegliwościami.

Zaburzenia i choroby psychiczne wpływają niezwykle negatywnie na komfort życia, stanowiąc zdecydowanie zbyt często jego bezpośrednie zagrożenie. Dlatego trzeba sobie uzmysłowić, że nie tylko zdrowa i zbilansowana dieta, aktywny tryb życia czy dbanie o relacje międzyludzkie okażą się skutecznym antidotum na wszelkie problemy skorelowane z ludzką psychiką. Owszem, wymienione czynniki na pewno pomagają, ale czasem po prostu nie wystarczają i jedynym rozsądnym wyjściem okazuje się udanie do specjalisty. I choć wciąż ich w Polsce brakuje (wedle danych z roku 2017), nie należy zwlekać z pójściem do psychiatry, psychoterapeuty bądź psychologa. Tym bardziej dlatego, że nie trzeba posiadać skierowania – wystawionego przez lekarza pierwszego kontaktu – do psychiatry. Nadal największe trudności, by sprawnie funkcjonować i zmagać się z codziennością, stanowi zbyt późne rozpoznanie schorzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to jedno z głównych przedsięwzięć, które koncentruje się na sferze zdrowia psychicznego i propaguje ten ważny aspekt życia ludzkiego. W tym roku wydarzenie skupia się na kwestii dotyczącej młodych ludzi i ich zdrowia psychicznego w świecie, w którym ciągle dokonują się jakieś zmiany. Dorastanie w obecnych czasach nie należy do najłatwiejszego. Prawa człowieka są nagminnie łamane, wokół toczą się konflikty zbrojne, a dzieci, młodzież i ludzie młodzi z przemocą nie spotykają się tylko w szkole, ale też w domu czy pracy. Coraz częściej ucieka się wskutek braku zrozumienia w życie wirtualne, poświęcając przy tym mniej atencji rzeczywistym relacjom. Internet sam nie jest wolny od lekceważenia nakazów, dyskryminacji czy agresji. Rośnie liczba samobójstw i osób zażywających środki odurzające. Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego mają wpłynąć  w najbliższych latach na zmianę obecnego stanu rzeczy, sprawiając, by ludzie młodzi dorastali zdrowi i szczęśliwi.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze