Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Zdrowia WHO

Autorzy: lekarz Zofia Pelc
Światowy Dzień Zdrowia WHO
Fot. who.int
(0)

Dzisiaj (7 kwietnia) obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia WHO pod hasłem: Wypadek to nie przypadek – nietrzeźwość na drogach.

Szacuje się, że w 2002 roku na drogach zginęło 1,18 miliona osób, a od 20 do 50 milionów osób odniosło obrażenia. Przy obecnych trendach do 2020 roku roczny wskaźnik ofiar śmiertelnych i rannych w ruchu drogowym wzrośnie o ponad 60%, stawiając ruch uliczny na trzecim miejscu wśród przyczyn chorób i obrażeń w skali globalnej (w 1990 roku zajmował on dziewiąte miejsce). Blisko jedna trzecia zgonów i obrażeń powstałych w wyniku wypadków samochodowych ma związek z alkoholem. Wyeliminowanie nietrzeźwości kierowców przyczyniłoby się do ocalenia co najmniej 10 tysięcy osób rocznie (w granicach UE). W 2002 roku na polskich drogach policja zatrzymała 157 218 pijanych kierowców. Nietrzeźwość była przyczyną śmierci 1 377 a obrażeń 6 118 uczestników ruchu.

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazują, że aż 26% badanych było w ciągu ostatnich 12 miesięcy świadkiem sytuacji, gdy ktoś zasiadł za kierownicą pojazdu pod wpływem alkoholu, a 4,5% badanych przyznało, że sami prowadzili samochód po spożyciu alkoholu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • PARPA

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze