Zaloguj
Reklama

Sypiać nago? Dlaczego nie!

Autorzy: Lek. Paulina Raczyńska
Spokojny sen
Fot. panthermedia
Spokojny sen
(0)

Około 1/3 dorosłych osób deklaruje, że sypia nago. Jak się okazuje, ma to niemały wpływ na zdrowie. W poniższym artykule zostaną przedstawione najważniejsze, ale też najbardziej niespodziewane zalety sypiania bez piżamy.

Reklama

Spalanie kalorii

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przez Krajowy Instytut Zdrowia, wykazały, że pójście spać nago podkręca nasz metabolizm, powodując utratę dodatkowych kalorii. Organizm zaczyna produkować nieco większe ilości tkanki tłuszczowej brunatnej, której spalanie pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Ten rodzaj tkanki tłuszczowej przyspiesza metabolizm nie tylko na czas snu, ale także na cały dzień, zatem ułatwi zrzucenie zbędnych kilogramów.

Poprawa płodności mężczyzn

Badania przeprowadzone przez Stanford University wykazały, że u mężczyzn śpiących w bokserkach lub piżamach znacząco spadają szanse na posiadanie dziecka ze względu na ich szkodliwy wpływ na produkcję spermy. W badaniu tym wykazano, że mężczyźni, którzy sypiali bez bokserek, slipów czy piżamy, prezentowali około 25% mniej uszkodzeń DNA spermy w porównaniu z mężczyznami noszącymi bieliznę cały dzień i noc.

Ciekawsze życie seksualne

Ponad 1000 Brytyjczyków brało udział w ankiecie dotyczącej ich życia seksualnego. Wynika z niej, że aż 57% wśród osób sypiających nago było usatysfakcjonowanych seksualnie i szczęśliwych w swoich związkach w porównaniu z 48% tych, którzy śpią w piżamach. Warto podkreślić, że sypianie nago buduje prawdziwą intymność w związku. Kontakt „skóra do skóry” powoduje wyrzut oksytocyny, która, jak wiemy, zwana jest „hormonem przywiązania”.

Zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji intymnej

Bakterie wprost uwielbiają ciemne, wilgotne i ciepłe miejsca, czyli bielizna (pod kołdrą) jest dla nich wspaniałym siedliskiem. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na odpowiednią higienę osobistą rozumianą jako częste mycie, ale też odpowiednią higienę snu, która wyrażać powinna się doborem odpowiedniego stroju lub najlepiej – jego zupełnym brakiem.

Jak widać, oprócz zwykłej wygody i komfortu, sypianie nago przynosi wiele wymiernych korzyści, więc warto spróbować!

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze