Zaloguj
Reklama

Szczęśliwy mózg. Wykorzystaj odkrycia neuropsychologii, by zmienić swoje życie

Autorzy: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Okładka książki Szczęśliwy mózg
Fot. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Okładka książki Szczęśliwy mózg
(0)

Wystarczy kilka minut dziennie, aby dzięki mocy codziennych doświadczeń zbudować nowe struktury neuronowe w mózgu i całkowicie zmienić swoje życie!

Reklama

Dlaczego łatwiej jest nam koncentrować się na złości, zmartwieniach czy doznanej krzywdzie? Dlaczego skupiamy się na negatywnych doświadczeniach, a nie przywiązujemy większej wagi do tych pozytywnych? Co sprawia, że latami pamiętamy drobne przykrości, a z trudem przypominamy sobie przyjemne chwile?

W toku ewolucji ludzki mózg rozwinął się w taki sposób, by szybko się uczyć i wyciągać wnioski ze złych doświadczeń. Stanowił wewnętrzny system ostrzegania przed niebezpieczeństwami. Nastawienie na wychwytywanie zagrożeń pomagało naszym przodkom przetrwać. Dzisiaj nie musimy każdego dnia walczyć o życie, ale nasz mózg nadal działa tak samo – każdą negatywną sytuację uznaje za zagrożenie i „pamięta” o wiele dłużej niż pozytywne doświadczenie.

Możemy jednak to zmienić i „zaprogramować” swój mózg tak, aby działał inaczej. Mózg jest plastyczny i doświadczenia mogą go kształtować. Zmienia się w zależności od tego, na czym się koncentrujemy. Jeśli nieustannie skupiasz się na zmartwieniach, zagrożeniach czy urazach, to stajesz się bardziej podatny na lęk, przygnębienie, smutek czy poczucie winy. Jeżeli zaś skoncentrujesz się na dobrych wydarzeniach, to twój mózg przybierze inny kształt, będzie „zaprogramowany” na siłę i odporność, realistycznie optymistyczne nastawienie, pozytywny nastrój oraz poczucie własnej wartości.

Rick Hanson ma niezwykłą umiejętność przedstawiania nawet najbardziej zawiłych odkryć neuronauki w prosty i zrozumiały sposób; co więcej, potrafi przełożyć te odkrycia na język codziennego zastosowania, praktyki. W bardzo zrozumiały sposób wyjaśnia, jak funkcjonuje człowiek na poziomie neurofizjologicznym. Pokazuje, że każdy z nas może stać się swoim własnym nauczycielem. […] Co się bowiem stanie, jeżeli nagle nauczymy się nie tylko dostrzegać to, co trudne, ale również to, co wzmacnia nasze życie? Właśnie o tym wzmacnianiu pisze Hanson.
Julia E. Wahl, The Mind Institute (Polska), University of Derby (Wielka Brytania)

Pokażę ci, jak sprawić, by dobre chwile przełożyły się na wspaniały mózg, któremu nie brakuje pewności siebie, spokoju, komfortu, poczucia wartości i przekonania, że jest otoczony troską. Chwile te nie należą do wielkich i przełomowych. To raczej momenty odczuwania przyjemności, kiedy wkładasz ulubiony sweter, pijesz kawę, czujesz ciepło bijące od przyjaciela, satysfakcję z zakończenia zadania lub miłość bliskiej osoby. Kilka razy dziennie przez kilkanaście sekund będziesz się uczyć, jak „chłonąć dobro”, co spowoduje, że w naturalny sposób zaczniesz odczuwać większą radość, spokój i siłę. Praktyka ta oraz stojąca za nią nauka nie mają jednak nic wspólnego ani z pozytywnym myśleniem, ani z jakimkolwiek innym programem kreowania pozytywnych doświadczeń, które pozostają bez wpływu na mózg. Polegają natomiast na przekształcaniu ulotnych przeżyć w trwałe pozytywne zmiany twojej sieci neuronalnej.
Rick Hanson

Informacja o autorze
dr Rick Hanson – neuropsycholog, nauczyciel medytacji i współzałożyciel Institute for Neuroscience and Contemplative Wisdom. Współautor bestsellera Mózg Buddy: podręcznik do osiągania szczęścia, miłości i mądrości. Wykłada na wielu uniwersytetach na świecie, między innymi na University of East London i Sonoma State University, a także w licznych centrach medycznych w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(0)
Komentarze