Zaloguj
Reklama

Szczęśliwy Polak i szczęśliwa Polka

Szczęśliwy Polak i szczęśliwa Polka
Fot. Panthermedia
(5)

Z badań przeprowadzonych w Zakładzie Antropologii PAN we Wrocławiu wynika, iż przy ocenie stanu szczęśliwości dzietność jest bardziej istotna dla mężczyzn, aniżeli dla kobiet. Na czele wyznaczników szczęścia kobiet wciąż pozostaje stan cywilny. Dobrze sytuowany mąż pełni rolę stabilizatora, na którym kobieta buduje swoje dalsze szczęście.

Reklama

Widoczny jest bezpośredni związek wykształcenia z poziomem satysfakcji życiowej. U kobiet udział zmiennej wykształcenia był największy w roku 1990, obecnie zaś kształtuje się na niższym – drugim poziomie, zaraz po stanie cywilnym. U mężczyzn wykształcenie zawsze wyprzedza pozostałe zmienne i utrzymuje się na podobnym, bardzo wysokim poziomie.

Okazuje się, że przeciętny szczęśliwy Polak ma lekką nadwagę, natomiast szczęśliwa Polka jest szczupła. Najmniej szczęśliwe są osoby z najniższym wykształceniem, na ogół samotne lub w toksycznych związkach – szczupli mężczyźni i kobiety z największą nadwagą. Jak tłumaczą autorki badania, mężczyzna szczęśliwy jest lekko przy kości m.in. dlatego, że jest żonaty, a jego dieta jest nie tylko jakościowo, ale i ilościowo bogatsza od diety osób samotnych. Szczęśliwy mężczyzna ma lepsze parametry oddechowe, ale i – niestety – wyższe wartości ciśnienia. Z kolei szczęśliwa, dobrze sytuowana kobieta lepiej się odżywia i jest bardziej świadoma swojego stanu zdrowia niż kobieta mniej szczęśliwa. Jej parametry oddechowe i wartości ciśnienia są korzystniejsze, jest sprawniejsza fizycznie, nie ma problemów z koordynacją wzrokowo-ruchową, a jej narządy zmysłów są w lepszym stanie. Szczęśliwe kobiety są biologicznie młodsze od swoich mniej szczęśliwych rówieśniczek. Szczęśliwi mężczyźni są natomiast starsi biologicznie od mniej szczęśliwych równolatków pod względem takich parametrów jak: otyłość, poziom glukozy i ciśnienie, zaś młodsi pod względem wydolności fizycznej, niektórych parametrów biochemicznych oraz stanu narządów zmysłów.

Badanie przeprowadzone na grupie zatrudnionych osób w wieku 40-50 lat.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Ministerstwo Nauki i Informatyzacji

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze