Zaloguj
Reklama

Typy zaburzeń nastroju - nastrój obniżony

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: Bilikiewicz A., Psychiatria, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2011
Depresja
Fot. ojoimages
Depresja
(4)

Nastrój obniżony charakteryzuje się dłuższym utrzymywaniem ujemnego tonu emocjonalnego i negatywnym zabarwieniem wszystkich uczuć.

Reklama

Chory swoje przeżycia, otoczenie i zachowania innych opisuje jako negatywne. Nie odczuwa przyjemności, ma złe samopoczucie i obniżoną samoocenę.

Wyróżnia się 3 zasadnicze typy nastroju obniżonego:

  1. Nastrój depresyjny - obniżony nastrój ma tutaj charakter rozpaczy, smutku, bezsilności przygnębienia. Chory nie odczuwa radości, zadowolenia i przyjemności. Ma niską samoocenę, towarzyszy mu poczucie niskiej wartości. Chory nisko ocenia swoją przeszłość, ma poczucie braku jakichkolwiek osiągnięć, uważa się za winnego, potępia się, a nawet oskarża. Również przyszłość oceniana jest negatywnie. Chory ma pesymistyczne nastawienie, odczuwa bezsilność i beznadziejność. W najcięższych przypadkach chory jest zrezygnowany i skłonny do samobójstwa.
  2. Nastrój depresyjno - dysforyczny (nastój dysfotyczny) - nastrój ma charakter rozżalenia, rozdrażnienia, złości. Chory często się skarży na swoją niską pozycję, co połączone jest z odczuwaniem poniżenia ze strony otoczenia, litości, a nawet złości wobec swojej osoby. Chory ma jednak względnie zachowaną samoocenę. Przeszłość oceniana jest negatywnie z poczuciem nieszczęścia i pokrzywdzenia przez los.
  3. Nastrój dystymiczny - cechuje się złym samopoczuciem z zahamowaniem myślenia, obniżoną pobudliwością i wzmożoną lękliwością. Chory czuje się wyczerpany i odczuwa dolegliwości somatyczne.

Obniżenie nastroju towarzyszy zaburzeniom psychicznym, jak i somatycznym. Traumatyczne wydarzenia, choroba lub śmierć bliskiej osoby, utrata zdrowia, urazy mózgu czy zaburzenia funkcji mózgu - są to przykłady sytuacji, które mogą powodować obniżenie nastroju. Dłuższe odczuwanie przygnębienia czy bezsilności wymaga interwencji specjalisty.

Reklama
(4)
Komentarze