Zaloguj
Reklama

Utrata dziecka jako czynnik ryzyka zaburzeń psychiatrycznych

Autorzy: Li J, Laursen TM, Precht DH, Olsen J, Mortensen PB.
Utrata dziecka jako czynnik ryzyka zaburzeń psychiatrycznych
Fot. ojoimages
(0)

Ryzyko hospitalizacji w oddziałach psychiatrycznych jest wyższe wśród rodziców, szczególnie matek, którzy stracili dziecko.

Reklama

Utrata dziecka uznawana jest za jedną z najbardziej stresujących sytuacji w życiu rodzica. Autorzy duńscy zbadali czy stres związany ze śmiercią dziecka wiąże się ze wzrostem częstości hospitalizacji w oddziałach psychiatrycznych.

Oceniono dane 1,082,503 osób z narodowego rejestru Danii urodzonych pomiędzy 1952 a 1999 rokiem i posiadających przynajmniej 1 dziecko do 18 roku życia pomiędzy 1970 a 1999 rokiem. Dalszej obserwacji poddano rodziców, którzy stracili dziecko, począwszy od daty śmieci potomka. Rodzice, którzy stracili dziecko mieli 1,97 razy wyższe ryzyko pierwszej hospitalizacji w oddziale psychiatrycznym. Matki, które straciły dziecko miały z kolei wyższe ryzyko w porównaniu do ojców (1,78 razy). Ryzyko dla chorób afektywnych było 1,91 razy większe. Dla matek, ryzyko hospitalizacji było najwyższe w pierwszym roku po śmierci dziecka, ale utrzymywało się nadal na wysokim poziomie po 5 i więcej latach.

Autorzy wnioskują, że ryzyko hospitalizacji w oddziałach psychiatrycznych jest wyższe wśród rodziców, szczególnie matek, którzy stracili dziecko.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • N Engl J Med. 2005 Mar 24;352(12):1190-6.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze