Zaloguj
Reklama

Uzależnienie od gier komputerowych na liście chorób WHO

Gry komputerowe
Fot. panthermedia
Gry komputerowe
(5)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała uzależnienie od gier wideo, oraz uzależnienie od hazardu jako formę zaburzeń psychicznych. W związku z tym, te dwie formy uzależnień mają trafić na nową listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, która ma zostać opublikowana w maju.

Reklama

Granie w gry wideo może być zakwalifikowane jako zaburzenie wtedy, gdy traci się nad tym kontrolę i gdy jest to zjawisko obsesyjne - trwałe, powracające,wpływające negatywnie na to, jak dana osoba funkcjonuje w rodzinie, społeczeństwie oraz na jej edukację, pracę czy inne aspekty życia.

Zaburzenie jest wtedy, gdy granie staje się priorytetem i jest coraz częstsze, pomimo negatywnych konsekwencji, jakie ze sobą niesie. Można taki stan zdiagnozować jako zaburzenie, gdy zachowanie to zostanie zaobserwowane w okresie co najmniej 12 miesięcy. Jeśli jednak symptomy są poważne i spełnione są wszystkie przesłanki, lekarze mogą postawić diagnozę u osób, które grają przez okres krótszy – wyjaśnia Światowa Organizacja Zdrowia.

Problem uzależnienia od gier wideo w Polsce

Z problemem uzależnienia od gier zmaga się coraz więcej osób. Według statystyk, w Polsce jest prawie 16 milionów graczy - w rankingu nasz kraj znajduje się na drugim miejscu w Europie i 23. na świecie. Szacuje się, że z tej grupy około 15 procent (czyli około 2,5 miliona osób) jest uzależnionych od gier i internetu.

Badania pokazują, że Polacy uwielbiają spędzać czas na graniu w gry wideo. Według danych na ten rodzaj rozrywki, poświęcamy średnio 21 godzin tygodniowo. Przodują w tym osoby młode.

Czym jest Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób?

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób to lista, z której korzystają lekarze oraz badacze. Ma ona za zadanie ułatwić przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi ośrodkami zdrowia w różnych krajach na świecie. Terminom medycznym przypisuje się konkretne kody rozpoznawalne przez jednostki zdrowia i lekarzy.

Aktualnie korzysta się z listy stworzonej w latach 90 przez Światową Organizację Zdrowia. Wykorzystuje się ją w ponad stu krajach. Sięgają po nią też rządy poszczególnych państw przy podejmowaniu decyzji np. o tym, czy i jak duże fundusze przeznaczyć na leczenie i prewencję konkretnych chorób.

Podsumowując

Warto zaznaczyć, że samo granie na komputerze, czy konsoli, nie jest niczym złym. Dla wielu osób (e-sportowców) granie w gry jest już nie tylko formą zabawy, ale nawet czymś na czym można zarabiać pieniądze. Należy jednak zachować umiar i być w stanie rozróżnić życie wirtualne od świata rzeczywistego, nie zaniedbując swoich obowiązków i rodziny.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze