Zaloguj
Reklama

Waga a zaburzenia funkcji poznawczych

Autorzy: lek. Magdalena Targosz
Waga a zaburzenia funkcji poznawczych
Fot. Pantherstock
(5)

Otyłość zwiększa ryzyko wystapienia nadciśnienia tętniczego, chorób serca oraz cukrzycy, nie przyczynia się jednak do występowania zaburzeń pamięci. Takie wnioski wysunięto po przeprowadzeniu badania, które opublikowano w czasopiśmie Neurology.

Reklama

Badanie prowadzono wśród 3885 mieszkańców Chicago w wieku powyżej 65 lat. Wśród nich u prawie 25 procent stwierdzono otyłość (BMI>30) a u 37 procent nadwagę (BMI 25-29,9). W ciągu sześcioletniego okresu obserwacji funkcje poznawcze oceniano u nich za pomocą czterech testów, na początku badania oraz co 3 kolejne lata. Nie stwierdzono znaczących deficytów poznawczych zarówno u osób otyłych jak i z nadwagą. Po uwzględnieniu płci, rasy, wieku i wykształcenia, wyższe BMI było związane z mniejszym upośledzeniem funkcji poznawczych w czasie obserwacji (= 0.0021, p = 0.006). Co więcej, pogłębianie się deficytów poznawczych w trakcie trwania badania odnotowywano u pacjentów z niedowagą.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Sturman MT, de Leon CF, Bienias JL, Morris MC, Wilson RS, Evans DA. Body mass index and cognitive decline in a biracial community population. Neurology. 2007

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze