Zaloguj
Reklama

Warsztaty psychoedukacyjne dla hazardzistów

Autorzy: Informacja prasowa Kliniki Wolmed
Manekiny
Fot. ojoimages
Manekiny
(0)

Nie wiążą się z zażywaniem żadnych substancji psychoaktywnych, a mimo to są groźne i przynoszą ogromne szkody. Uzależnienia behawioralne – dotyczą osób w każdym wieku i, niestety, występują coraz częściej. Wśród nich jest hazard. Według szacunków od gier hazadrowych uzależnionych jest ponad milion Polaków. Gros z nich przegrało dziesiątki tysięcy złotych, by grać dalej – zaciągają długi.

Reklama

Jak mówi Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa, uzależnienie od hazardu to silna potrzeba, wręcz przymus grania na automatach, ruletce, w karty czy w internecie – bo tylko w taki sposób dana osoba pozbędzie się nieznośnego dla niej napięcia psychicznego. Gdy wygrywa czuje się mocniejsza, silniejsza i to mobilizuje ją do dalszej gry. Gorzej, gdy przegrywa jedną partię za drugą. - Gdy gra się kończy, a pieniądze przepadną, pojawia się ogromne poczucie winy – mówi lekarz. - Obniża się nastrój, który osoba uzależniona stara się poprawić, zaczyna więc kolejną grę. I tak koło się zamyka. Niestety, z czasem, uzależnienie się pogłębia, dochodzi do utraty coraz większej ilości pieniędzy, popadania w długi.

Do najpowszechniejszych gier należą automaty, tzw. "jednoręki bandyta", poker, Black Jack, ruletka, wyścigi, a także obstawianie zakładów sportowych u bukmachera. Miarą współczesności są gry internetowe, z których można korzystać bez wychodzenia z domu, w zasadzie bez ograniczeń używając karty kredytowej.

Nie każdy hazardzista w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, że jest uzależniony i potrzebuje pomocy. Wystarczy, że utraci kontrolę nad swoimi emocjami i nawet ogromne zadłużenie nie będzie w stanie go powstrzymać przed dalszym graniem. Jedynym wyjściem z uzależnienia behawioralnego jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Taką możliwość dają bezpłatne warsztaty psychoedukacyjne w Klinice Wolmed. Rekrutacja właśnie się rozpoczęła.

Na mocy projektu Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Klinika Wolmed, rozpoczyna realizację dwóch programów skierowanych do osób borykających się z uzależnieniami behawioralnymi. Będą one realizowane w terminie od sierpnia do grudnia 2013 r. w następujących tematach:

1."Warsztaty psychoedukacyjne dla osób uzależnionych od hazardu problemowego/patologicznego i zakupoholików: Mam problem – i co dalej?"

2."Weekendowe warsztaty psychoedukacyjne dla osób uzależnionych od hazardu: Zabawa czy droga do choroby?"

Warsztaty trwają odpowiednio 6 oraz 3 dni i są całkowicie bezpłatne. Obejmują następującą formę pomocy pacjentom:

•   cykl zajęć z terapeutami uzależnień w formie grupowych warsztatów terapeutycznych mających na celu uświadomienie istoty uzależnienia od hazardu lub zakupów oraz form zatrzymania nałogu,

•   zajęcia edukacyjno-informacyjne

•   konsultacje prawne/doradztwa finansowego

•   konsultacje diagnostyczne

Realizacja warsztatów odbywa się w Klinice Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa. W czasie pobytu na warsztatach beneficjenci mają zagwarantowane wyżywienie oraz noclegi.

Projekt jest realizowany w ramach programu Ministerstwa Zdrowia  przy współpracy

z Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Zapisy uczestników pod numerem telefonu: 44/635-63-03.

Reklama
(0)
Komentarze