Reklama:

WHO: ostrzeżenie przed medycyną tradycyjną

13-06-2004,
lekarz Zofia Pelc

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

WHO: ostrzeżenie przed medycyną tradycyjną

who.int

WHO - World Health Organization - Światowa Organizacja Zdrowia ONZ

W najnowszych zaleceniach WHO ostrzega przed niekontrolowanym zażywaniem dostępnych bez recepty ziołowych produktów leczniczych oraz przed stosowaniem metod terapeutycznych wywodzących się z medycyny alternatywnej. Na podstawie dostępnych danych WHO oszacowała, że w ostatnich trzech latach podwoiła się liczba działań niepożądanych związanych ze stosowaniem tego typu leków i terapii.

Ze względu na tradycje oraz brak dostępu do opieki zdrowotnej prawie 80% ludności państw rozwijających się polega przede wszystkim na medycynie tradycyjnej. Stosowanie leków ziołowych i metod terapeutycznych zaliczanych do medycyny alternatywnej jest również popularne w krajach najbogatszych. Większość stosujących je osób mylnie sądzi, że środki lecznicze oparte na naturalnych składnikach są całkowicie bezpieczne.

Brakuje przekrojowych badań dotyczących działań niepożądanych leków i metod terapeutycznych stosowanych w medycynie tradycyjnej. Raporty z poszczególnych państw wskazują jednak na to, że liczba tych działań rośnie. W Chinach, gdzie tego typu sposoby leczenia są bardzo popularne, w 2002 roku oficjalnie odnotowano prawie 10 tysięcy przypadków działań niepożądanych, podczas gdy w latach 1990-1999 zgłoszono ich jedynie 4 tysiące.

W większości państw produkty medycyny tradycyjnej są dostępne bez recepty. W badaniu WHO, w którym udział brały 142 kraje, aż 99 odpowiedziało, że większość wymienionych na liście produktów dostępnych jest w sprzedaży bezpośredniej. Rodzi to obawy, że mogą być one nadużywane lub stosowane niezgodnie z przeznaczeniem.

WHO podkreśla w swoich zaleceniach, że opowiada się zdecydowanie za wspieraniem medycyny tradycyjnej i nie umniejsza jej osiągnięć. Ważne jest jednak, by osoby stosujące tego typu produkty lub metody leczenia miały pełny dostęp do rzetelnej informacji na ich temat. W wielu krajach zachodnich oficjalny system opieki zdrowotnej uwzględnia niektóre metody medycyny tradycyjnej – przykładem jest akupunktura w leczeniu bólu, którą stosuje 90% ośrodków w Wielkiej Brytanii i 70% w Niemczech.
Kraje rozwinięte podejmują też próby uregulowania tej dziedziny i ograniczenia działań niepożądanych związanych z dostępem do leków bez recepty. W grudniu ubiegłego roku amerykański urząd do spraw żywności i leków (FDA) wydał specjalne ostrzeżenie dotyczące preparatów zawierających efedrynę. Jej stosowanie jest też ograniczone w Wielkiej Brytanii. W Unii Europejskiej planowane jest wejście w życie 1 sierpnia 2005 roku dyrektywy regulującej produkcję i stosowanie witamin i preparatów żywieniowych. Dokument ten zawiera między innymi listę witamin i składników mineralnych dopuszczonych do stosowania w produktach leczniczych oraz górne limity ich zawartości w tych preparatach.

Reklama:

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

🍁🎉 KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Edycja na portalu uciążliwa
Dzień dobry, Na tym portalu edycja jest trudna. Gdy wpisuje się jakiś temat lub wątek to łatwo go napisać. Natomiast podczas edytowania pojawiają się fragmenty kodu html. Sądzę, że to raczej proble...
Psychiatria.pl to teraz ForumPsychiatryczne.pl
Drodzy Użytkownicy! Witamy na nowej odsłonie serwisu ForumPsychiatryczne.pl, który zastępuje dawny serwis Psychiatria.pl. Zmiany w serwisie oraz na forum dotyczą całej szaty graficznej i nie...
Reklama:
Reklama: