Zaloguj
Reklama

Wielkość różnych obszarów mózgu pacjentów ze schizofrenią a wyniki testów psychologicznych

Współautorzy: Taís Minatogawa–Chang
Wielkość różnych obszarów mózgu pacjentów ze schizofrenią a wyniki testów psychologicznych
Fot. Panthermedia
(3)

Zgodnie z wynikami najnowszych badań objetość pewnych obszarów kory mózgowej wpływa na sprawność umysłową danej osoby z pierwszym epizodem psychozy.

Reklama

Do niedawna niewiele było wiadomo na temat korelacji pomiędzy objetością różnych części mózgu pacjentów ze schizofrenią a wynikami wypełnianych przez nich testów neuropsychologicznych. Taís Minatogawa–Chang ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Sao Paulo w Brazylii i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkudziesięciu ludzi przeżywających w danym momencie pierwszy epizod psychozy i zbliżonej liczebnie grupy kontrolnej złożonej z osób bez zaburzeń umysłowych.

Zgodnie z publikacją w numerze czasopisma "Schizophrenia Research" z 3 sierpnia wyniki testów mierzących funkcjonowanie poznawcze okazały się być wyraźnie uzależnione od uzyskanych przy użyciu obrazowania rezonansu magnetycznego wartości objętości istoty szarej w obszarach : grzbietowo-bocznym, ciemieniowo-bocznym i skroniowo-górnym. Z drugiej strony badacze stwierdzili, że wielkość lewego zakrętu hipokampa jest ujemnie skorelowana ze sprawnością poznawczą danej osoby. Sygnalizują oni potrzebę objęcia analogicznymi badaniami ludzi z podwyższonym prawdopodobieństwem wystąpienia schizofrenii jak róznież porównaniami podłużnymi pacjentów z pierwszym epizodem psychozy.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Schizophrenia Research Volume 113, Issues 2-3, September 2009, Pages 200-209

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze