Zaloguj
Reklama

Wilki pomogą weteranom w leczeniu zespołu stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego
Fot. shutterstock
Zespół stresu pourazowego
(4)

W Stanach Zjednoczonych powstał program, który może pomóc weteranom wojennym cierpiącym na zespół stresu pourazowego w powrocie do normalności. Okazuje się, że żołnierzom mogą pomóc w tym wilki.

Reklama

Zespół stresu pourazowego (PTSD) jest schorzeniem, które może pojawić się po przerażającym, zagrażającym życiu wydarzeniu. Może być ono zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Osoba, która doświadczyła napadu, czy kataklizmu zaczyna miewać uporczywe, a jednocześnie przerażające myśli, związane z tymi wydarzeniami i nie może sobie z nimi poradzić. Stres pourazowy pojawia się nie tylko po wydarzeniach przebytych osobiście, ale również kiedy byliśmy świadkiem konkretnej sytuacji. Grupą osób, szczególnie narażonych na zespół stresu pourazowego są żołnierze wracający ze służby.

Program Warriors and Wolves odbywa się w Lockwood Animal Rescue Center w Frazier Park w Kalifornii. Polega on na leczeniu żołnierzy, z pomocą wilków. Zwierzęta te zostały uratowane w różnych sytuacjach, podobnie jak weterani mając za sobą traumatyczne przeżycia.

Jest to niekonwencjonalna metoda, ale może pomóc weteranom w powrocie do codzienności, kiedy inne metody nie są skuteczne.

Podobna trauma doświadczana przez zbliżoną istotę czującą, często może objawiać się dokładnie w ten sam sposób. Wilk, który cierpiał emocjonalnie, bądź fizycznie, wybiera weterana z podobną traumą.

Lata obserwacji pozwalają dostrzec rozwijającą się więź między żołnierzem i wilkiem. Gdy wilk i żołnierz idą obok siebie pojawia się pewien rodzaj niewerbalnej komunikacji. Więź między zwierzęciem, a człowiekiem umożliwia szybszy powrót do społeczeństwa.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze