Zaloguj
Reklama

Wpływ marihuany na płodność mężczyzn

Autorzy: lekarz Zofia Pelc
Marihuana
Fot. Panthermedia
Marihuana
(5)

Kanabinoidy (głównie tetrahydrokanabinol - THC) w niekorzystny sposób wpływają nie tylko na liczebność, ale i na funkcjonowanie plemników - u mężczyzn często palących marihuanę ulegają one zbyt szybkiej aktywacji, co może utrudniać zapłodnienie.

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że ludzkie plemniki mają receptory dla kanabinoidów. To z ich pomocą z plemnikami wiążą się kanabinoidy produkowane w organizmie. Naturalne kanabinoidy regulują procesy reprodukcji, natomiast kanabinoidy dostarczane z zewnątrz mogą je zaburzać.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 22 mężczyzn palących marihuanę od 5 lat (średnio 14 razy w tygodniu) i na grupie 59 płodnych mężczyzn. W porównaniu z płodnymi mężczyznami, objętość nasienia mężczyzn palących marihuanę była znacznie mniejsza. Ponadto niższa była u nich całkowita liczba plemników. Niekorzystne zmiany dotyczyły również aktywacji i sposobu poruszania się plemników na ostatnim odcinku drogi ku komórce jajowej - plemniki mężczyzn palących marihuanę przyspieszały gwałtownie w niewłaściwym momencie, dużo wcześniej niż prawidłowe.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • EurekAlert!

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze