Zaloguj
Reklama

Wrocławskie korzenie ilorazu inteligencji

Autorzy: Anna Góra
Mózg
Fot. Panthermedia
Mózg
(5)

Dziś mija 77 lat od śmierci Williama Sterna, niemieckiego psychologa i filozofa. Kojarzony głównie z pojęciem ilorazu inteligencji, jest jednak również ojcem psychologii różnic indywidualnych. Swoich największych odkryć naukowych dokonał na Uniwersytecie Wrocławskim.

Reklama

William Stern urodził się w Berlinie, w roku 1871. Psychologię wybrał zafascynowany postacią dziadka, również psychologa. Był osobą niezwykle twórczą i pracowitą, a przy tym skromną - być może dlatego pozostaje dziś nieco z boku „największych” postaci psychologii.

Tymczasem zawdzięczamy mu bardzo wiele – pojęcie ilorazu inteligencji jest jednym z bardziej znanych i częściej wykorzystywanych w diagnostyce, nie tylko w kontekście klinicznym. Idea IQ zainspirowała do badań wiele pokoleń psychologów, podobnie jak pojęcie osobowości, w badaniach której William Stern także był pionierem.

Uzyskał tytuł profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, utworzył miejscowe Towarzystwo Psychologiczne, poświęcał wiele czasu pracy ze studentami. Jego karierę przerwało dojście do władzy nazistów, co zmusiło go do emigracji do Stanów Zjednoczonych. Zmarł w 1938 roku, do końca pracując jako wykładowca uniwersytecki.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze