Zaloguj
Reklama

Wyniki poddania chorych na schizofrenię terapii kodnitywno - behawioralnej

Współautorzy: B. Christopher Frueh
Wyniki poddania chorych na schizofrenię terapii kodnitywno - behawioralnej
Fot. Panthermedia
(5)

Zgodnie z wynikami najnowszych badań ukończenie przez pacjenta ze schizofrenią terapii kognitywno - behawioralnej skutkuje złagodzeniem objawów stresu pourazowego.

Reklama

Pomimo że chorobom umysłowym towarzyszy częstsze występowanie urazów psychicznych (traumy) i zespołu stresu pourazowego (PTSD), większość terapeutów nie zwraca na nie należytej uwagi. B. Christopher Frueh z Akademii Medycznej Baylor w północnoamerykańskim mieście Houston poddali niedawno badaniom grupę 20 osób chorych na schizofrenię lub zaburzenie schizoafektywne, u których stwierdzono PTSD.

Zgodnie z publikacją w czasopiśmie "Journal of Anxiety Disorders" ukończenie tzw. terapii kognitywno - behawioralnej okazało się być przyczyną złagodzenia objawów zespołu stresu pourazowego. Poza tym ta metoda spowodowała redukcję skłonności do popadania w gniew i ogólne polepszenie stanu zdrowia psychicznego. Naukowcy zastrzegają, że otrzymane przez nich wyniki powinny zostać powtórzone w badaniach z udziałem większej liczby pacjentów, tym również z innymi poważnymi zaburzeniami umysłowymi.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Journal of Anxiety Disorders 2009; 23: 665-675

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze