Zaloguj
Reklama

XX Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Autorzy: Dagmara Noga, zdjęcia: ojoimages
Przygnębienie
Fot. ojoimages
Przygnębienie
(0)

Zdrowie psychiczne to ważny aspekt życia codziennego. Choroby z nim związane są często przez społeczność bagatelizowane. W roku 1948 powstała Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego, która  ustanowiła dzień 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego.

Reklama

XX jubileuszowe obchody przebiegną pod hasłem: Schizophrenia – Open the doors. Problem ten dotyczy ludzi bez względu na narodowość, kulturę czy wiek. Zły stan psychiczny człowieka prowadzi do jego dysfunkcyjności : w pracy jest nie wydajny, odsuwa się społecznie, popełnia samobójstwo. Wszystko to dlaczego? Dlatego, że ludzie z problemami w porę nie są leczeni.

Tegoroczny program ma na celu naświetlenie problemu jakim jest schizofrenia, przeciwdziałaniu dyskryminacji chorych osób.W całej Europie, w ramach programu obchodzony jest „Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię”.

Odbędą się liczne sympozja, marsze, zajęcia psychoedukacjyne, przeprowadzone zostaną kampanie informacyjne. Największe obchody w Polsce mają miejsce w Łodzi gdzie to odbędzie się marsz solidarności z osobami chorymi na schizofrenię.

Tegoroczny problem jest o tyle ważny, że schizofrenia jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych, rzadko jest leczona. Problem dotyczy około 50 milionów ludzi na świecie, w tym czterysta tysięcy polaków. Ważne by wiedzieć że choroba ta jest wyleczalna, a osoby chore nie są groźne dla otoczenia.

Zdajmy sobie sprawę z chorób i pomagajmy ludziom potrzebującym pomocy. Nie bójmy się nieść pomocy.

Reklama
(0)
Komentarze