Zaloguj
Reklama

Z psychiatrycznego nie ma wyjścia

Z psychiatrycznego nie ma wyjścia
Fot. Panthermedia
(0)

Decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości szpitale psychiatryczne zamieniają się w więzienia. Chorzy, którzy trafili tu z polecenia sądu, nie mają szans na przepustki i powrót do normalnego życia. - To dyskryminacja! Odebrano nam jedną z najważniejszych metod rehabilitacji społecznej - oburzają się psychiatrzy.

Reklama

Ludzie, którzy popełnili przestępstwa w stanie niepoczytalności, trafiają nie do więzień, ale do szpitali psychiatrycznych. Na najpilniej strzeżone oddziały sąd kieruje morderców, pedofilów i wielokrotnych gwałcicieli. Na tych o słabszym rygorze leczą się chorzy, którzy popełnili drobne wykroczenia: bójki czy kradzieże. Jeszcze jesienią pacjenci tych drugich oddziałów mogli wychodzić na zakupy, do kina, na spotkania z rodziną. Psychiatrzy twierdzą, że taki kontakt ze światem jest koniecznym elementem terapii, dzięki niemu chorzy mogą wrócić do normalności.

Pod koniec zeszłego roku wszystko się zmieniło. Wiceminister Andrzej Kryże uznał, że zgodnie z obowiązującym prawem wydawanie przepustek jest nielegalne, nie może zrobić tego nawet sąd. Opinia wiceministra trafiła do Ministerstwa Zdrowia, które przekazało ją z kolei dyrekcjom szpitali.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Gazeta.pl

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze