Zaloguj
Reklama

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Terapia ekspozycji i powstrzymania reakcji. Podręcznik terapeuty

Autorzy: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Zaburzenia obsesyjno-komplusyjne. Poradnik terapeuty
Fot. GWP
Zaburzenia obsesyjno-komplusyjne. Poradnik terapeuty
(0)

Pierwsze polskie wydanie programu terapii ekspozycji i powstrzymania reakcji.

Reklama

Książka ta to doskonały przewodnik dla klinicystów pracujących z osobami cierpiącymi na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, prezentujący program terapii ekspozycji i powstrzymania reakcji oparty na teoretycznych i praktycznych zasadach terapii poznawczo-behawioralnej.

Autorki, po wprowadzeniu teoretycznym oraz przedstawieniu tła historycznego i wyników przeprowadzonych badań potwierdzających skuteczność opisywanej metody, szczegółowo wyjaśniają, jak planować i prowadzić terapię. Prezentują pełen opis programu składającego się z pięciu głównych komponentów: ekspozycji in vivo, ekspozycji wyobrażeniowych, technik powstrzymania reakcji, przetwarzania i wizyt domowych, z których każdy został zilustrowany licznymi przykładami. Podczas sesji pacjent poddawany jest działaniu bodźców (realnych lub wyobrażonych), które wywołują u niego natrętne myśli i kompulsje. Ekspozycje są stopniowane w taki sposób, aby z czasem uświadomił sobie, że to, czego się obawia, wcale nie musi się wydarzyć, jeśli nie ucieknie się do podejmowanych dotąd rytuałów. Terapia obejmuje techniki ekspozycji i powstrzymania reakcji stosowane zarówno pod nadzorem terapeuty, jak i samodzielnie przez pacjenta w domu.

Na program terapii składają się w większości praktyczne ćwiczenia wykonywane podczas sesji i w ramach zadania domowego. Polegają one na realizacji coraz trudniejszych – w miarę postępów leczenia – ekspozycji. Podręcznik zawiera wszystkie formularze wykorzystywane przez terapeutę i pacjenta w trakcie terapii. Jego uzupełnieniem jest poradnik dla pacjenta zawierający gotowe formularze zadań domowych.

Książka ukazała się pod patronatem medialnym serwisu Psychiatria.pl

Zachęcamy do zapoznania się z książką Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Terapia ekspozycji i powstrzymania reakcji. Poradnik pacjenta.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(0)
Komentarze