Zaloguj
Reklama

Zanieczyszczone powietrze może powodować depresję

Zanieczyszczenie powietrza
Fot. Shutterstock
Zanieczyszczenie powietrza
(0)

Naukowcy zauważyli cięższy przebieg depresji w przypadku kobiet powyżej 80. roku życia, które od dawna mieszkają na obszarach o bardzo zanieczyszczonym powietrzu. Według nich może to być również związane z zaburzeniami pamięci.

Reklama

Naukowcy z USA przyjrzeli się długoterminowym pobycie w miejscach, w których występuje zanieczyszczenie powietrza, wiążąc to z szeregiem zagrożeń dla zdrowia. W tegorocznym raporcie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wskazano, że w 2012 r. złe powietrze było odpowiedzialne za około 400 tysięcy przedwczesnych zgonów w samej Europie. Szereg badań pokazało również, że zanieczyszczenie powietrza związane jest z wyższą śmiertelnością na COVID-19.

Naukowcy z University of Southern California skupili się jednak na tym, czy ten globalny problem wpływa również na przebieg depresji u osób starszych. Doszli do wniosku, że długotrwałe narażenie na dwutlenek azotu i pył zawieszony w powietrzu wiąże się z niewielkim nasileniem objawów depresji.

Negatywne skutki dla pamięci

Wyniki badania pokazały również, że cięższy przebieg depresji może być związany również z zaburzeniami pamięci, nawet ponad dziesięć lat po długim pobycie w złym powietrzu.

To pierwsze badanie, które wskazuje, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na objawy depresji - – powiedział główny autor opracowania Andrew Petkus.

Jiu-chi Chen, który również zajmował się tym zagadnieniem, dodał: 

Wiemy, że narażenie na zanieczyszczenia powietrza na późnych etapach życia przyspiesza starzenie się mózgu i zwiększa ryzyko demencji. Jednak nasze nowe odkrycia pokazują, że najstarsza grupa populacji może reagować inaczej na tę neurotoksyczność, niż się spodziewaliśmy.

Zdaniem autorów ten temat wymaga dokładniejszego zbadania.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze