Zaloguj
Reklama

Zbyt wielu Amerykanów nie otrzymuje niezbędnej opieki psychiatrycznej

Autorzy: Robert Preidt
Zbyt wielu Amerykanów nie otrzymuje niezbędnej opieki psychiatrycznej
Fot. medforum
(0)

Prawie 30% Amerykanów wymaga opieki psychiatrycznej. Jednak otrzymuje ją tylko około 1/3 z nich. Część przyczyn wynika z przekonań pacjentów uważających, że najlepiej poradzą sobie sami, bo leczenie i tak im nie pomoże, część jest uwarunkowana społecznie (naciski otoczenia i stygmatyzacja) i organizacyjnie (brak refundacji kosztów leczenia psychiatrycznego i niedobór specjalistów w tej dziedzinie medycyny)

Reklama

W marcowym wydaniu periodyku "Psychiatric Services" zamieszczono doniesienie z wywiadów przeprowadzonych z grupą 816 osób w Baltimore w latach 1993-1999.
Zgromadzone przez nich dane wskazują na częste występowanie uzależnienia od alkoholu (14% badanej populacji) i epizodów ciężkiej depresji (11%). Inne obecne w tej grupie zaburzenia to agorafobia, fobia społeczna i zespół lęku napadowego.
"Jest sporo ludzi potrzebujących opieki psychiatrycznej, którzy jej nie otrzymują. - podkreślił w raporcie dr. Erick Messias, psychiatra ze stanowego Kolegium Medycznego w Augusta w Georgii, koordynator tych badań - Składa się na to wiele czynników utrudniających im dostęp do niej. To wyjaśnia dlaczego cierpią latami pomimo istnienia sposobów rozwiązania ich problemów".
Zaliczył do nich przekonania pacjentów o tym, że sami poradzą sobie najlepiej, bo leczenie i tak im nie pomoże, naciski ze strony otoczenia i związaną z nimi stygmatyzację, brak ubezpieczenia zdrowotnego pokrywającego koszty leczenia psychiatrycznego i zbyt małą liczbę specjalistów zatrudnionych w branży ochrony zdrowia psychicznego.
Dodał też, że pomimo trudności z ustaleniem czy dane osoby potrzebują pomocy w zakresie zdrowia psychicznego istnieją jednak pewne kluczowe kryteria takie jak: jakość snu, funkcjonowanie w pracy i relacjach z ludźmi.
Inspirując się tym doniesieniem, może warto byłoby przeprowadzić analogiczne, aktualne badania na polskiej populacji?

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • HealthDay Friday, April 6, 2007

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze