Zaloguj
Reklama

Zdolność mózgu do działania pomimo zaburzeń w zachodzących w nim procesach

Współautorzy: David Krantz, Anne Simon
Zdolność mózgu do działania pomimo zaburzeń w zachodzących w nim procesach
Fot. Pantherstock
(5)

Zgodnie z wynikami niedawno przeprowadzonych badań muszki owocowe z mutacją hamującą wydzielanie neuroprzekaźników potrafią zachowywać się prawie normalnie.  

Reklama

Ludzki mózg potrafi dostosowac się do stojących przed nim zadań nawet po urazie mechanicznym. David Krantz z Uniwersytetu Kalifornii, Anne Simon z City University w Nowym Jorku i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z użyciem muszek owocowych, u których wywołano mutację prowadzącą do niedostatecznego tempa wydzielania przez komórki nerwowe neurotransmiterów - związków chemicznych uczestniczących w przekazywaniu informacji pomiędzy neuronami.

Jak podano w artykule w czasopiśmie "Genetics" z lutego bieżącego roku, badane owady zachowywały się prawie normalnie jak na organizmy z takim defektem genetycznym. Obecnie naukowcy planują porównać otrzymane wyniki z danymi odnoszącymi się do ludzi. Pomyślne przeprowadzenie takich badań dałoby nadzieję na opracowanie lepszych metod leczenia nałogów, depresji, schizofrenii, choroby Parkinsona i innych nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Genetics (2009) 181:525-541

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze