Zaloguj
Reklama

Zdrożeją leki refundowane?

Autorzy: Piotr Kurzac
Zdrożeją leki refundowane?
Fot. Ojoimages
(5)

Sejmowa komisja zdrowia rozpoczęła pracę nad rządowym projektem ustawy, której celem ma być wprowadzenie jednolitych cen i obniżenie marż leków refundowanych.

Reklama

Sejmowa komisja zdrowia rozpoczęła pracę nad rządowym projektem ustawy, której celem ma być wprowadzenie jednolitych cen i obniżenie marż (do 8,68%) leków refundowanych, co może uderzyć zarówno w pacjentów jak i hurtowników czy producentów. Obecnie wszystkie leki refundowane mają ustaloną urzędowo cenę maksymalną (marża nie może przekraczać 8,91%), a farmaceuci i hurtownicy mogą konkurować między sobą poprzez minimalizowanie swych zysków. Po wprowadzeniu zmian sprzedawcy nie będą mogli już obniżać cen. Konfederacja Pracodawców Polskich sygnalizuje, że skutkiem tego zostaną będzie likwidacja mechanizmów konkurencji rynkowej w sektorze farmaceutycznym. Natomiast firma Pharma Expert ostrożnie szacuje nawet, że taka regulacja prawna może przyczynić się nawet do 10 % podwyżki cen leków refundowanych w aptekach.


Ministerstwo Zdrowia argumentuje, że nowe rozwiązanie ma przynieść w przyszłości obniżkę cen. Na razie jest jednak ukierunkowane na ich ujednolicenie poprzez, m. in. powstrzymanie promowania sprzedaży wybranych medykamentów.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Gazeta.pl

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze