Zaloguj
Reklama

Zegar biologiczny może mieć kluczowe znaczenie w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych

Autorzy: Anna Pyka
Depresja, smutek
Fot. ojoimages
Depresja, smutek
(5)

Wyniki badań dostarczają odpowiedzi, dlaczego sole litu są skuteczne w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych,  co może prowadzić do ulepszenia metod leczenia z mniejszymi skutkami ubocznymi.

Reklama

W okresie najsilniejszych wahań nastroju w chorobie afektywnej dwubiegunowej następują poważne zakłóceniami rytmu dobowego kontrolowanego przez zegar biologiczny organizmu, który rządzi aktywnością człowieka w dzień i w nocy.

Sól litowa (chlorek litu) jest podstawą do leczenia zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, ale niewiele badań zostało przeprowadzonych w celu sprawdzenia, czy i jak lit wpływa na mózg i zegar biologiczny organizmu.

Wyniki badania wykazały, nowy i silny wpływ litu na zwiększenie amplitudy i siły rytmu dobowego zegara, odsłaniając nowy związek między klasycznymi stabilizatorami nastroju a biologicznym zegarem ciała.

Śledząc dynamikę kluczowego w tym procesie białka, odkryto, że lit zwiększył zdolność komórek do blokowania enzymu, zwanego kinazą syntazy glikogenu (GSK3).

Wyniki wykazały wzmocnienie efektu hamowania GSK3, które ma potencjał, aby rozpocząć nowe podejście farmakologiczne w regulowania zegarów ciała. Dodatkową korzyścią jest możliwość opracowania nowych metod leczenia zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • PLoS ONE, 2012; 7 (3): e33292 DOI: 10.1371/journal.pone.0033292

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze