Zaloguj
Reklama

Zespół Cotarda

Autorzy: Klaudia Tomala
Smutek
Fot. ojoimages
Smutek
(0)

Być martwym za życia. Tak właśnie czują się chorzy z zespołem Cotarda.

Reklama

Żyją oni w głębokim, niemożliwym do skorygowania przeświadczeniu o tym, że są martwi, a ich ciała się rozkładają. Chorzy są bardziej odporni na ból i uważają, że są nieśmiertelni. Nic już nie może ich zabić, bo przecież od jakiegoś czasu nie żyją.

Zespół Cotarda jest postacią depresji psychotycznej, której towarzyszą urojenia hipochondryczne i nihilistyczne. Choroby urojeniowe polegają na tym, że pacjent wyraża fałszywe przekonania, niepokrywające się z rzeczywistością ani sądami otoczenia, przy czym są one niezmienne nawet mimo dostarczanych z każdej strony dowodów błędności tych przekonań. Urojenia nihilistyczne wyrażają się głębokim przekonaniem pacjenta, że on, otoczenie czy świat nie istnieją albo niedługo przestaną istnieć.

Po raz pierwszy objawy zespołu Cotarda opisał Jules Cotard, żyjący na przełomie XVIII i XIX w. neurolog, do którego zgłosiła się pacjentką przekonana o tym, że niektóre części jej ciała nie istnieją, następnie uważała, że ona sama też nie istnieje. Jej przeświadczenie o byciu martwą było tak silne, że przestała jeść i w końcu umarła z głodu.

Zespół Cotarda jest chorobą bardzo rzadką, najczęściej diagnozuje się ją u osób w podeszłym wieku.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Cameron A. D.: Psychiatria. Elsevier URBAN&PARTNER. Wrocław 2004.
    Bilikiewicz A.: Psychiatria. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2011.

Reklama
(0)
Komentarze