Zaloguj
Reklama

Zespół Ekboma

Autorzy: Klaudia Tomala
Kontrolowanie stanu pacjenta
Fot. ojoimages
Kontrolowanie stanu pacjenta
(3)

Wśród pacjentów zgłaszających się do dermatologa aż 9-46% przypadków manifestuje zaburzenia psychiczne. Sytuacja ta stała się impulsem do powstania odrębnej gałęzi medycyny – psychodermatologii.

Reklama

Zespół Ekboma, zwany inaczej obłędem pasożytniczym (parazytoza), jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym, z którym pacjenci przychodzą do poradni dermatologicznej.

Objawami zespołu Ekboma są omamy czuciowe i fałszywe przekonanie (urojenia) o byciu zarażonym pasożytami. Zgodnie z ICD10 parazytoza może być diagnozawana jako organiczne zaburzenia urojeniowe (gdy przeważają urojenia) lub jako halucynoza organiczna (gdy dominują omamy czuciowe, a urojenia służą tylko do ich interpretacji).

Chorzy zgłaszają się do dermatologa z urojeniem choroby pasożytniczej, odczuwają mrowienia i kłucie, które odbierają jako “pełzanie pasożytów” wewnątrz ich ciała. Pacjenci potrafią dokładnie opisać wygląd robaków, podać miejsce zakażenia, a nawet opowiadają o sposobie rozmnażania pasożytów. Niestety, jak to bywa w przypadku sądów urojeniowych, przekonania pacjenta o zakażeniu pasożytami nie da się skorygować. Chory nie wierzy w swoją chorobę psychiczną i próbuje pozbyć się pasożytów na własną rękę, prowadząc do powstawania wielu okaleczeń, co jest okreśłane jako zespół samouszkadzający.

Zespół Ekboma dotyczy najczęściej samotnych kobiet w podeszłym wieku posiadających niskie wykształcenie i żyjących na niskim standardzie. Ponadto osoby z tego typu zaburzeniami uskarżają się na brak zainteresowania ze strony bliskich.

Zazwyczaj parazytoza jest wynikiem uszkodzeń organicznych w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Terapia obłędu pasożytniczego polega na farmakoterapii lekami przeciwpsychotycznymi. Ważne jest też, aby w momencie brania leków chory nie był sam, gdyż odstawienie leków przed zakończeniem leczenia prowadzi do znacznego nasilenia objawów.

Należy również pamiętać o delikatnym obchodzeniu się z osobą cierpiacą na parazytozę, gdyż przekonanie o chorobie pasożytniczej jest u niej niepodważalne, przez co wszelkie próby negowania jej dolegliwości mogą chorego urazić i niepotrzebnie denerwować.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Jakuszkowiak-Wojten K., Cubała W. J., Szeliga-Lewińska J.: Obłęd pasożytniczy: opis przypadku. „Psychiatria Polska” 2007, t. XXIII, nr 4.

Reklama
(3)
Komentarze