Zaloguj
Reklama

Zespół metaboliczny a schizofrenia

Nadwaga u mężczyzn
Fot. ojoimages
Nadwaga u mężczyzn
(5)

Pacjenci korzystający z wizyt w poradni znacznie częściej mają objawy zespołu metabolicznego niż ci, którzy leczą się w szpitalu.

Reklama

O zespole metabolicznym mówimy w przypadku, gdy u danego pacjenta występują co najmniej trzy z poniższych nieprawidłowości: otyłość brzuszna, nadmierne stężenie glukozy, trójglicerydów, zbyt niski poziom HDL („dobrego” cholesterolu) względnie nadciśnienie tętnicze. Norio Sugawara ze Szpitala Hirosaki-Aiseikai w Hirosaki (Japonia) i współpracownicy poddali niedawno badaniom ponad tysiąc osób chorych na schizofrenię.

Zgodnie z publikacją w numerze czasopisma „Annals of General Psychiatry” z 12 września zespół metaboliczny okazał się występować u prawie połowy pacjentów leczących się w przychodniach i tylko u nieco ponad piętnastu procent korzystających z leczenia szpitalnego. Wiek i płeć chorych nie miały wpływu na tę zależność. Naukowcy zalecają, by pacjenci ze schizofrenią poddawani byli regularnym badaniom sprawdzającym, czy nie występują u nich objawy zespołu metabolicznego, i by w razie potrzeby takie osoby dokonały niezbędnych zmian w stylu życia.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze