Zaloguj
Reklama

Zwiastuny psychozy

Współautorzy: Raimo Salokangas
Zwiastuny psychozy
Fot. Panthermedia
(4)

Wyniki najnowszych badań wskazują, że odczucie nieprzyjaznego stosunku otoczenia może być pierwszym objawem zaburzeń psychotycznych.

Reklama

Zwiastunowe objawy psychozy mogą podlegać ocenie przy wykorzystaniu tak zwanej analizy sitowej, która wykorzystuje dane dotyczące funkcjonowania, jakości relacji z otoczeniem i inne objawy. Raimo Salokangas z Uniwersytetu Turku (Finlandia) i współpracownicy zastosowali niedano tę metodę do badań z udziałem kilkuset młodych ludzi z zaburzeniami umysłowymi.

Zgodnie z publikacją w majowym numerze czasopisma "European Psychiatry" osoby podatne na rozwój psychozy często odczuwały nastawienie otoczenia jako negatywne i charakteryzowąły się zmniejszoną zdolnością do troszczenia się o samych siebie. Z kolei pacjenci z aktualnym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych okazały się doświadczać tylko pierwszego z wymienionych objawów. Stwierdzono ponadto, że innymi symptomami związanymi z ryzykiem wystąpienia psychozy są: poczucie bycia śledzonymi, zmniejszona zdolność kontroli mowy, myśli i zachowania, niska samoocena, problemy z komunikacją z otoczeniem, wycofanie i poczucie braku aktywności.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze