Zaloguj
Reklama

Zwiększona aktywność mózgu u zaniepokojonych dziewcząt

Autorzy: Anna Pyka
Szkoła
Fot. ojoimages
Szkoła
(5)

Badając zaburzenia lękowe, w celu ich skuteczniejszego wykrywania i leczenia, naukowcy z  Michigan State University dokonali odkrycia, zgodnie z którym aktywność mózgów u zaniepokojonych dziewcząt, jest znacznie większa niż u chłopców.

Reklama

Badanie polegało na monitorowaniu aktywności mózgów studentów, w trakcie wykonywania stosunkowo prostych zadań. Wyniki pokazały, że mózgi dziewcząt o podwyższonym poziomie lęku, wykazywały większą aktywność w czasie popełnienia błędu.

Odkrycie może się przyczynić do skuteczniejszego przewidywania rozwoju zaburzeń lękowych u dziewcząt (np. zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych lub zaburzeń lękowych uogólnionych). Jest to również ważny krok w badaniu, dlaczego kobiety częściej cierpią na tego typu zaburzenia.

W trakcie badań dodatkowo zauważono, że zaniepokojone kobiety osiągały gorsze wyniki w trakcie wykonywania zadań. Ich mózgi zmuszone były wykonywać więcej pracy, ponieważ ich myśli były bardziej rozproszone. Pozwala to na wyciągnięcie wniosków, iż zalęknione dzieci mogą mieć również większe trudności w nauce, szczególnie w obszarze przedmiotów ścisłych.

Naukowcy zapowiadają dalsze badania w tym obszarze, aby sprawdzić czy na taki stan rzeczy wpływają różnice hormonalne, szczególnie różnice w poziomie estrogenu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • International Journal of Psychophysiology, 2012; DOI:10.1016/j.ijpsycho.2012.05.005

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze