Zaloguj
Reklama

Zwierzęta domowe a zdrowie psychiczne ich właścicieli

Tresura psa
Fot. panthermedia
Tresura psa
(3)

Z badań zamieszczonych w „BMC Psychiatry” wynika, że posiadanie zwierzęcia domowego zdecydowanie poprawia stan zdrowia u ludzi z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Dowiedli tego naukowcy z uniwersytetów w Liverpoolu, Manchesterze i Southampton.

Reklama

Helen L. Brooks, Kelly Rushton, Karina Lovell, Penny Bee, Lauren Walker, Laura Grant i Anne Rogers pod przewodnictwem tej pierwszej uczonej przeanalizowali łącznie siedemnaście największych publikacji, które ukazały się w ostatnim czasie w Internecie. Materiały, które posłużyły do ich przestudiowania, pochodziły między innymi z portali: The Health and Social Care Information Centre Website and the Association of Health Observatories Website, Social Science Full Text bądź PsychInfo. Publikacje traktowały przede wszystkim o korelacji między posiadaniem zwierzaków a samopoczuciem i komfortem psychicznym ich właścicieli. Na ich podstawie ustalono, że zwierzęta mają zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na swoich opiekunów

Nieprzyjemne doświadczenia łączą się w przypadku osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne z trudnościami, jakie niesie samo posiadanie pupila i dbanie o niego, a także jego ewentualna strata.

Badacze zgadzają się jednak ze sobą, że posiadacze zwierząt są bardziej szczęśliwi od osób, które też cierpią na schorzenia natury psychicznej, ale nie mają podopiecznych w postaci psa czy kota. Zwierzaki domowe łagodzą stres w sytuacjach kryzysowych, są niewyczerpanym źródłem towarzystwa, dzięki temu niwelują poczucie samotności. Stanowią  nie lada wsparcie i podwyższają samoocenę u swoich właścicieli. Od lat znany jest także ich nietuzinkowy wkład w poprawę kondycji fizycznej u człowieka czy redukcję poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Helen L. Brooks uznała rezultaty osiągnięte przez jej zespół badawczy jako niezwykle obiecujące i zapowiedziała, że będą one kontynuowane. Uczona ma nadzieję, że staną się one sugestią do wprowadzenia zmian w dotychczasowym procesie terapeutycznym u niektórych ludzi właśnie poprzez włączenie zwierząt domowych do leczenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze