Zaloguj
Reklama

Życie w mieście, depresja, lęk, schizofrenia

Mózg
Fot. panthermedia
Mózg
(5)

Części mózgu odpowiedzialne za emocje inaczej funkcjonują u mieszkańców miast.

Reklama

Mieszkańcy miast częściej chorują na zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe i schizofrenię. Jens Pruessner z Instytutu Uniwersyteckiego Douglasa Zdrowia Umysłowego w Montrealu (Kanada) i współpracownicy przeprowadzili niedawno trzy niezależne eksperymenty wykorzystujące funkcjonalny rezonans magnetyczny.

Jak podano w numerze czasopisma „Nature” z 23 czerwca, osoby mieszkające w miastach okazały się charakteryzować zwiększoną aktywnością ciała migdałowatego – części mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie i pamiętanie reakcji emocjonalnych. „Miejski” typ wychowania wpłynął na przykolankową przednią część zakrętu obręczy, która kontroluje negatywne uczucia i odpowiedź organizmu na stres.

Wyniki te wskazują, że zamieszkiwanie i praca w mieście wpływają na sposób radzenia sobie jednostki z wymogami sytuacji społecznej. Dalsze badania powinny doprowadzić do lepszego zrozumienia różnych chorób umysłowych i powiązania nauk społecznych, neurobiologii i rozwiązań politycznych zmierzających do poprawy jakości życia w zurbanizowanym środowisku.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze