Reklama:

Agnozje i ich geneza

dr n.med. Ludwik Mazur

Ten tekst przeczytasz w 49 min.

Agnozje i ich geneza

ojoimages

Spacer

Agnozja jest stanem zaburzonej zdolności rozpoznawania znanych elementów otoczenia, przy braku zaburzonej części odbiorczej.

Reklama:

Wygląda to tak, jakby patologiczna sceneria raz wadliwie skonstruowana zapętliła się i czynność psychiczna stale się o nią potykała. Racjonalnie należy powiedzieć, że czynność fizjologiczna jest blokowana, a patologiczna zawiązywana. W padaczce, powstałe organiczne ognisko w jednej półkuli wykształca ognisko patologiczne zwierciadlane w przeciwnej. Problemem jest wybór ogniska do resekcji: które jest organiczne- Usunięte ognisko organiczne nie usuwa ogniska lustrzanego, powstałego dynamicznie. Jest udowodniony mechanizm powstawania ogniska padaczkowego bez organicznego uszkodzenia, na drodze patofizjologicznego kodowania napadu - w epileptologii proces ten określany jest jako kindling (podpałka) [33, 26]. Do przytoczonych mechanizmów patofizjologicznych dochodzą przyczyny etiologiczne, które uwielokrotniają złożoność. Agnozje, urojenia, halucynacje są niepoprawną czynnością zastępczą uszkodzeń funkcji ośrodków mózgowych, zaś mechanizmem, który konstruuje i utrwala zaburzenia gnostyczne jest najprawdopodobniej adaptacyjna reorganizacja czynności nerwowej w sieci ośrodków mózgowych, jaka występuje m.in. po insultach mózgowych [23], stwierdzana funkcyjnym obrazem MR (fMRI). Wykształca się wtedy czynność nerwowa niedoskonała - palidarna, kompensująca uszkodzoną.


Jeśli można scharakteryzować świadomość fizjologicznie, to jest ona niepodzielna (ani półkulowa, ani ośrodkowa). Nie podlega uszkodzeniom, w stanach fizjologicznych i patologicznych wykonuje identyczną funkcję ujmując każdą czynność pojęciami, które rodzą się bez ustanku (badania unieważniają koncepcję marzeń sennych tylko w fazie REM - marzenia senne kontynuują się w fazach REM i NREM, mogą także wystąpić podczas odprężenia na jawie, zarówno w deaferentacji sensorycznej, jak i w czasie zupełnej nieuwagi na jawie; Mahowald [17]). Świadoma czynność pojęciowa jest stereotypowa, autonomiczna i jest osobnym systemem jak układy jawy, pamięci, motoryki, wzroku, słuchu itd. Jest jak każdy układ o odmiennym i specyficznym atrybucie, tu - o gnostyczno--kreatywnym, dzięki któremu tworzy odrębny, stale rodzący się umysł, duplikat poniekąd sam w sobie - mózg pojęciowy: Ego, die Ichheit, das Ich, The Self, Jaźń - podmiot zjawisk psychicznych. Skojarzoną czynność świadomości i mózgu Popper i Eccles [24] nazywają: the self-conscious mind and the brain (samoświadomy umysł i mózg), the self and its brain (jaźń i jej mózg). Zsynchronizowana i zintegrowana czynność ośrodków mózgowych zmysłowych tworzy podstawową strukturę organiczną jaźni. W tych samych strukturach jaźni czynność pojęciowa tworzy ośrodki gnostyczne w organicznych symbolach i dźwiga konstrukcję jaźni na najwyższy poziom czynności mózgowej, przeistacza jaźń biologiczną w pojęciowy świat wewnętrzny - w jaźń ludzką. Z chwilą blokady struktur mózgu w ośrodkach, odsłania się czynność jaźni - umysłowa, bez kontroli, bowiem jeśli zostanie zablokowany dostęp świadomości do ośrodków mózgowych i archiwów pojęciowych, system świadomości tworzy pojęcia bez uzasadnienia, prowadząc do zaburzeń gnostycznych. Z chwilą blokady tworzenia pojęć świadomych, jaźń wraca do poziomu najwyższej czynności mózgowej w ośrodkach i utrwalonych symbolach, bez świadomości. Stąd w agnozjach podwójne objawy kliniczne: pojęciowe i organiczne (symboliczne i rzeczywiste).

 

fot. ojoimages


Wzajemne wielozmysłowe powiązania i odniesienia, w obu półkulach oddzielne, stanowią półkulowe ośrodki mózgowe, które ułożone w hierarchii, tworzą konstrukcję najwyższego ośrodka mózgowego w dominującej półkuli, pod postacią zintegrowanego w środowisku wewnętrzno-zewnętrznym wielomodalnego odczucia ciała, a nie uczucia świadomości. Na tym rusztowaniu ciała budujemy schemat pojęciowy osoby. Blok ośrodka półkulowego (anosognozja) nie dotyczy ośrodków zmysłowych w nim zawartych, lecz schematu ich powiązania. Istnieje dwutorowe spektrum bloków: od ośrodków zmysłowych do symbolicznych, i od mono- do wielomodalnych. W blokach dematerializują się ośrodki i dochodzi do przekonstruowania postaci somatycznej, albo postaci pojęciowej jaźni. Po zawałach mózgowych odbudowa sieci nerwowej wprowadza ruch ułomny. W blokach ośrodków symboli, adaptacyjna przebudowa pojęciowych związków daje też złożenia pojęć patologiczne - bowiem motywacja myśli, bez kontroli i logiki rzeczywistości, jest nieprawidłowa i wyłącznie subiektywna.

Wnioski

1. Tworzenie świadomych pojęć jest czynnością odrębnego układu mózgowego.
2. Bez odrębnego układu świadomości nie byłoby u człowieka pojęciowej czynności psychicznej - świata wewnętrznego.
3. Objawy psychiczne powstają w wyniku blokowania ośrodków gnostycznych w dostępie do świadomości i kompensowania ich czynności zastępczą - błędną.
4. Zaburzenia psychiczne nie dotyczą fenomenu świadomości, lecz wadliwie działających ośrodków jaźni i kojarzenia w nich nieprawdziwych danych.
5. Identyczna patofizjologiczna konstrukcja zaburzeń psychicznych w neurologii i psychiatrii postuluje tożsamość tła organicznego w nieznanej mikropatologii psychiatrycznej w analogii do makropatologii neurologicznej.
6. Kliniczna sprawdzalność koncepcji, która potrafi wyjaśnić tym samym i jedynym mechanizmem, powstawanie zaburzeń w całym spektrum osiowych objawów psychicznych w neurologii i psychiatrii, może być dowodem jej prawdziwości.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

🍁🎉 KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
Psychiatria.pl to teraz ForumPsychiatryczne.pl
Drodzy Użytkownicy! Witamy na nowej odsłonie serwisu ForumPsychiatryczne.pl, który zastępuje dawny serwis Psychiatria.pl. Zmiany w serwisie oraz na forum dotyczą całej szaty graficznej i nie...
Reklama:
Reklama: