Zaloguj
Reklama

Bezsenność - podstawowe informacje

Bezsenność - podstawowe informacje
Fot. Shutterstock
(4)

Bezsenność występuje u około 30% ludzi. Jakie są jej postacie i przyczyny? Jak stosować właściwą higienę snu? Czy melatonina jest bezpiecznym lekiem nasennym? W leczeniu bezsenności skuteczna jest fototerapia.

Reklama

Jak leczyć bezsenność?

W leczeniu tego schorzenia niezwykle ważne jest utrzymywanie higieny snu.

Zasady higieny snu:

  1. Ograniczenie nadmiernego spożywania kofeiny i produktów ją zawierających; dotyczy to zwłaszcza 3-4 godzin przed pójściem do łóżka, lub dla ułatwienia – po godzinie 16.00.
  2. Jeżeli sen nie przychodzi w ciągu 30-40 minut od położenia się zalecany jest spacer przy zgaszonym świetle w zaciemnionym pokoju. Nie powinno się wtedy oglądać TV.
  3. Brak drzemek w czasie dnia.
  4. Umiarkowane (relaksujące) ćwiczenia fizyczne przed zaśnięciem, spacer, ciepła kąpiel lub szklanka ciepłego mleka mogą ułatwić zasypianie.
  5. Unikanie stresujących przeżyć w czasie poprzedzającym zasypianie; dotyczy to również wysiłku intelektualnego.
  6. W sypialni (miejscu spania) należy zapewnić optymalną wilgotność, temperaturę i ciszę.
  7. Stała pora zasypiania oraz budzenia się.
  8. Dieta sprzyjająca snowi – unikanie jedzenia dużych posiłków na 2 godziny przed snem.

W leczeniu bezsenności istotne jest ustalenie jej przyczyn a nie tylko likwidowanie jej objawów. Leczeniem zaburzeń snu zajmują się głównie lekarze psychiatrzy, ale także neurolodzy i lekarze rodzinni.

Najczęstszymi preparatami stosowanymi w walce z bezsennością są benzodiazepiny. Starsze preparaty mogą powodować senność poranną, zaburzenia pamięci, szybkie uzależnienie. Leków tych nie wolno używać bez konsultacji z lekarzem! Przyjmowanie pewnych leków (np. antykoncepcyjnych) może podwyższać stężenie benzodiazepin we krwi (konieczność zmniejszenia dawki), z kolei palenie papierosów lub przyjmowanie np. karbamazepiny - leku przeciwdrgawkowego, może zmniejszać skuteczność środków nasennych.

fot. panthermedia

Warto wspomnieć o melatoninie, hormonie snu dostępnym bez recepty. Działanie melatoniny podawanej doustnie może być inne od melatoniny wydzielanej przez szyszynkę – gruczoł dokrewny w mózgu. Donoszono o hamowaniu czynności gonad u mężczyzn, do którego może dochodzić po kilku miesiącach przyjmowania melatoniny. Melatonina może być stosowana tylko ze wskazań lekarskich.

W leczeniu bezsenności skuteczna jest również fototerapia. Jej działanie polega na synchronizacji zegara biologicznego.

Jeżeli pomimo stosowania się do zaleceń higieny snu objawy bezsenności nie ustępują należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Psychiatria.pl, zdjęcia: ojoimages

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze