Zaloguj
Reklama

Czy można się uzależnić od pieniędzy?

Stetoskop
Fot. ojoimages
Stetoskop
(4)

Coraz częściej słyszymy i czytamy na temat uzależnienia od pieniędzy. Możne to dotyczyć ich wydawania oraz odkładania. Osoba chora czuje przymus wydawania wszystkich pieniędzy np. na ciuchy, perfumy, biżuterię czy buty. Zdarza się jednak tak, że nie wydaje ona pieniędzy a odkłada je na koncie bądź w kopertę w domu. Co najmniej raz dziennie musi przeliczyć czy nikt nie zabrał jej choćby najmniejszej kwoty. Czym jest uzależnienie od pieniędzy?

Reklama

Czym jest uzależnienie od pieniędzy?

Uzależnienie to nabyta, bardzo silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności czy zażywania określonej substancji. W związku z powyższym wyróżniamy osoby uzależnione od leków, narkotyków, papierosów, alkoholu, seksu, Internetu, gier hazardowych czy zakupów. Warto wspomnieć tutaj o tym, że w przypadku uzależnienia od pieniędzy częściej słyszymy, iż mamy do czynienia z zaburzeniem. Walka z różnego rodzaju uzależnieniami i zaburzeniami jest bardzo trudna, wymaga pomocy i wsparcia ze strony rodziny oraz najbliższych ale także zajęć ze specjalistą (psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra). Wielu pacjentów, musi zażywać odpowiednie środki farmakologiczne.

Do dziś naukowcy oraz lekarze zastanawiają się nad tym, dlaczego pragnienie posiadania pieniędzy jest takie silne? Dlaczego każdy z nas chce mieć duży majątek oraz odłożone na koncie oszczędności? Uzależnienie od pieniędzy dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku. Neurobiolodzy zauważyli, że pieniądze działają na nasz mózg identycznie jak narkotyk. Mózg ludzki w obliczu pieniędzy przestaje działać w sposób racjonalny.

Jedne osoby są uzależnione od wydawania pieniędzy, zaraz gdy tylko jakieś otrzymają. Nie martwią się oni o to, że braknie im na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Konieczne staje się zakupienie nowej sukienki, torby, zegarka czy perfum. Inne osoby (częściej dotyczy to mężczyzn) uzależnieni są od posiadania pieniędzy. Głównym celem ich życia staje się odkładnia każdego grosza. Nie mają potrzeby zakupu ubrań, wyjazdu na wycieczkę, pójścia do kina czy na kolację. Obydwa te przypadki wymagają podjęcia leczenia.  

 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze