Zaloguj
Reklama

Czy podróżowanie może być uzależnieniem?

Pamiątki z podróży
Fot. medforum
Pamiątki z podróży
(1)

Po usłyszeniu hasła „uzależnienie” w głowach ludzi pojawia się natychmiast wiele skojarzeń. Narkotyki, alkohol, papierosy – wymienione zapewne najczęściej kojarzą się z uzależnieniami. Co ciekawe, uzależnić się można teoretycznie od wszystkiego – gier komputerowych, pracy czy... od podróżowania. Istnienie takiej możliwości warunkowane jest m.in. procesami, które zachodzą w ludzkim mózgu w warunkach odczuwania przyjemności.

Reklama

Do rozwoju zależności dochodzi wtedy, kiedy na skutek zażywania jakiejś substancji lub odczuwania pewnych przeżyć dochodzi do odczuwania przyjemności. Pewne zachowania mogą pobudzać wydzielanie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za odczuwanie szczęścia (takich jak dopamina czy serotonina) tak bardzo, że człowiek zacznie wręcz obsesyjnie dążyć do powtórzenia tych zachowań. Tego typu zjawisko odpowiada za rozwój tzw. uzależnień behawioralnych.

Jednym z uzależnień behawioralnych może być właśnie podróżowanie. Pasja odkrywania nowych miejsc nie jest niczym złym, kiedy jednak można zacząć mówić o problemie? Wskazówkami pomocnymi przy określaniu, że człowiek jest uzależniony od podróży, mogą być:

  • nadmierne zainteresowanie i ciągłe planowanie kolejnych wyjazdów,
  • odczuwanie bardzo silnych emocji podczas pobytu w obcych miejscach z następowym pogorszeniem nastroju po powrocie do domu,
  • zaniedbywanie obowiązków zawodowych, pogorszenie relacji rodzinnych na skutek ciągłych wyjazdów,
  • odczuwanie przez pacjenta braku kontroli nad swoimi zachowaniami dotyczącymi podróżowania.

Jak i w przypadku innych uzależnień, również i w nałogowym podróżowaniu w sytuacji długiego pozostawania w domu mogą pojawiać się swego rodzaju objawy abstynencyjne. Obejmować one mogą poczucie niepokoju, rozdrażnienie, jak i znaczne obniżenie nastroju. Choć stosunkowo rzadko, to jednak mogą pojawiać się objawy somatyczne, jak bezsenność czy uporczywe bóle głowy.

Jeżeli pacjent odczuwa, że jego zamiłowanie do poznawania świata wymyka się spod jego kontroli, możliwe jest skorzystanie z pomocy specjalistów. W przypadku uzależnienia od podróży zastosowanie ma głównie psychoterapia.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Jon E. Grant, Marc N. Potenza, Aviv Weinstein, David A. Gorelick, Introduction to Behavioral Addictions, Am J Drug Alcohol Abuse. Author manuscript; available in PMC 2011 Sep 1.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(1)
Komentarze