Kim jest alkoholik wysokofunkcjonujący?

Fot. Shutterstock
Kobieta w sklepie z alkoholami
Alkoholik wysokofunkcjonujący to dobrze ubrany, aktywny i przedsiębiorczy, ale jednak nadal alkoholik. Na pierwszy rzut oka zupełnie nie wygląda jak typowy alkoholik. Stereotypy jednak mylą. W przypadku alkoholizmu także….
Reklama
Kim jest alkoholik wysokofunkcjonujący?
Określenie to pochodzi od angielskiego słowa High-Functioning Alcoholic. Stąd bardzo często tego typu alkoholików nazywa się po prostu HFA. To osoby uzależnione od alkoholu, które prowadzą pozornie normalne, zwyczajne życie - wyjąsnia terapeuta z Prywatnego Osrodka Terapii w Janowcu. Kilka charakterystycznych cech alkoholików wysokofunkcjonujących to:
- Są aktywni zawodowo, wykształceni, często zajmują wysokie i odpowiedzialne stanowiska. Dobrze zarabiają stąd długo nie odczuwają finansowych problemów związanych z alkoholizmem. Sami potrafią zapewnić byt sobie i swojej rodzinie.
- Szczególnie podatni na alkoholizm wysokofunckcjonujacy są między innymi: lekarze, dentyści, prawnicy, strażacy, profesorowie, menadżerowie, sędziowie.
- Prowadzą aktywne życie towarzyskie. Nie unikają kontaktów z innymi, mają grono swoich znajomych i przyjaciół. Są powszechnie lubiani i cenieni w środowisku. Nie budzą odrazy, niechęci i odrzucenia. Nie są stygmatyzowani i oceniani jak typowi alkoholicy.
- W wyglądzie zewnętrznym zupełnie nie przypominają stereotypowego alkoholika. Są dobrze ubrani, zadbani, eleganccy. Czasem określa się ich jako alkoholików z klasą.
- Potrafią bardzo długo utrzymywać swoje uzależnienie w tajemnicy. HFA odbiegają wyraźnie od wizerunku alkoholika, mają sukcesy zawodowe, dobre zarobki, udane życie towarzyskie, wywiązują się z obowiązków rodzinnych. Nie wpisują się zatem w typowy obraz osoby uzależnionej stąd otoczenie długo nie dostrzega ich problemu. Często rodzina, przyjaciele czy współpracownicy ukrywają lub udają, że nie widzą problemu.
- Sami HFA nie postrzegają siebie jako alkoholików. Zaprzeczają swojemu uzależnieniu, unikają rozmów o problemie. Długo nie odczuwają przykrych konsekwencji picia: kłopotów finansowych, utraty pracy, stygmatyzacji i degradacji społecznej, problemów rodzinnych i osobistych, braku przyjaciół. Alkohol pozornie nic im nie odbiera. Świetnie potrafią też wyszukiwać wymówek i okazji dla swojego picia: duży stres, gorszy nastrój, pijący znajomi. Wierzą, że „prawdziwy alkoholik” to osoba całkowicie zdegradowana: biedna, niewykształcona, samotna, zaniedbana, brudna. Stąd alkoholizm ich nie dotyczy.
- Alkoholik wysokofunkcjonujący tak jak każdy uzależniony od alkoholu nie kontroluje swojego picia i po alkoholu zachowuje się w sposób ryzykowny. HFA złudnie uważają, że kontrolują to ile, kiedy i co piją. Często testując się robią sobie postanowienia i przerwy w piciu. Zwykle udaje im się utrzymać zakładany okres abstynencji, ale potem wracają do picia – czeto bardziej intensywnego.
- Są silnie uzależnieni psychicznie od alkoholu. Niemal nieustannie myślą o piciu. Nawet podczas zakładanych okresów abstynenckich planują i czekają na moment, kiedy będą mogli się napić. Bardzo często nie udaje im się utrzymywać ograniczeń, co do ilości spożywanego alkoholu.
- Zwykle problem alkoholizmu u HFA ujawnia się w wyniku niespodziewanych, dramatycznych wydarzeń, powodowanych pod wpływem alkoholu np.: wypadków samochodowych.
Piśmiennictwo
Informacja prasowa
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Reklama