Zaloguj
Reklama

Leki ziołowe w depresji – czy mogą pomóc skutecznie?

Autorzy: Anna Góra - psycholog, absolwentka dziennikarstwa UW. Autorka i wydawca kalendarza "Ciało Umysł Dusza" 2015. Stażystka Zespołu Leczenia Środowiskowego szpitala w Tworkach.
Dziurawiec
Fot. Pantherstock
Dziurawiec
(3)

Od pewnego czasu medycyna naturalna przeżywa swoisty renesans. Związane jest to po części z ogólnym trendem życia bardziej ekologicznego, zdrowego, bliższego naturze. Czy jednak ziołowe preparaty mogą być skuteczne w walce z tak trudnym schorzeniem, jakim jest depresja?

Reklama

Dziurawiec – zioło na depresję

Dziurawiec to chyba pierwsze skojarzenie osób, które kiedykolwiek miały styczność z problemem depresji i chciały rozwiązać go w sposób „naturalny”. Apteki i zielarnie oferują preparaty dostępne bez recepty, oparte na wyciągu z tego zioła. Dla wielu osób jest to pierwsza broń po jaką sięgają w celu „poprawy nastroju” – nie wymaga wizyty u lekarza, nie stygmatyzuje tak, jak przyjmowanie leków psychotropowych, no i „na pewno nie zaszkodzi”. Jak wygląda skuteczność tego leczenia w świetle EBM (Evidence Based Medicine – medycyna oparta na faktach)?

Ze względu na długi okres wykorzystywania dziurawca do walki z depresją jest to zioło stosunkowo najlepiej zbadane. Wyniki wielu badań nastrajają pozytywnie: dziurawiec okazał się w nich nie mniej skuteczny niż inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i porównywalny z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi.[1] Dodać jednak należy, że skuteczność ta przedstawia się różnie w różnych badaniach, zatem wyciągnięcie jednoznacznego wniosku nie jest takie proste. Mimo wszystko to wynik optymistyczny – zwłaszcza dla tych pacjentów, którym farmakoterapia oparta na syntetycznych składnikach nie pomaga, a jest to niemała grupa. Badania wskazują także, iż dziurawiec jest skuteczny w profilaktyce nawrotów depresji – a to już wiadomość naprawdę dobra zważywszy na nawracającą naturę tego schorzenia. Z pewnością więc możemy powiedzieć, że dziurawiec skutecznie radzi sobie z łagodną i umiarkowaną depresją (oczywiście nie u każdego pacjenta; jest to jednak zastrzeżenie dotyczące także innych leków stosowanych w zaburzeniach psychicznych).


fot. panthermedia

Warto jednak zwrócić uwagę na bardzo istotny fakt działań niepożądanych. Otóż dziurawiec może prowadzić do osłabienia działania innych leków, choćby antykoncepcyjnych; wchodzi również w interakcję z lekami psychotropowymi. Nie jest więc tak, że preparat ziołowy „nie zaszkodzi” – jego stosowanie powinno być zawsze skonsultowane ze specjalistą (a przynajmniej – czytajmy ulotki leków!).
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] Szafrański T. Leki ziołowe w leczeniu depresji – aktualny stan wiedzy. Psychiatria Polska, 2014; 48(1)
    [2] tamże

Reklama
(3)
Komentarze