Zaloguj
Reklama

Samobójstwo plagą naszych czasów

Autorzy: Marcin Rokita
Depresja
Fot. ojoimages
Depresja
(4)

Co roku, 10 września, z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom (IASP), wspieranego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jest obchodzony Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Warto z tej okazji przyjrzeć się bliżej temu problemowi, który co roku pochłania wiele ofiar

Reklama

Jak można pomóc?

Wszystkie groźby samobójcze należy traktować poważnie. Nie należy liczyć, że sytuacja sama się wyjaśni. Lepiej zareagować zbyt pochopnie, niż ryzykować. Rozmowa z psychiatrą i odpowiednie leczenie może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Nie wachajmy sie również zgłaszać informacji o potencjalnych samobójcach na numer alarmowy 112.

Jeśli to Ty masz myśli samobójcze lub chcesz popełnić samobójstwo Niezwłocznie skontaktuj się z kimś, kto jest w stanie dostarczyć Ci wsparcia - ktoś z rodziny, przyjaciel, znajomy.

Zawsze możesz też skorzystać z telefonu zaufania któregoś z ośrodków interwencji kryzysowej czynne całą dobę. Opowiedz tej osobie w jakim jesteś teraz stanie i poproś o pomoc.

 

Fot. Ojoimages 

Niepokojące statystyki

Według danych zebranych przez policje w ostatnim roku odnotowano 5791 zamachów samobójczych, z których 4177 zakończyło się zgonem. Znaczna liczbę stanowią mężczyźni (4703) w stosunku do kobiet (1088), a najczęstsza metoda odebrania sobie życia jest powieszenie. Największą grupę wiekową stanowiły osoby po 45 r ż. 1438 osób było w tym czasie pod wpływem alkoholu, natomiast pod wpływem środków odurzających tylko 45.

Ludzie z myślami samobójczymi są wśród nas, nie pozostajmy obojętni na ich ciche wołanie o pomoc.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze