Zaloguj
Reklama

Substancje psychoaktywne – stosowanie i uzależnienie u dzieci i młodzieży

Narkotyki
Fot. shutterstock
Narkotyki
(2)

Substancje psychoaktywne – narkotyki, dopalacze czy alkohol – przyjmowane są zarówno przez osoby dorosłe, jak i przez nastolatków, a nawet przez dzieci. Dla dorastających młodych ludzi środki te są szczególnym zagrożeniem – nie tylko łatwiej mogą się oni od ich uzależnić, ale i ich działanie może mieć znaczny wpływ na rozwijający się u nich układ nerwowy. Wydawałoby się, że skoro chociażby alkohol niepełnoletnim ciężko jest zdobyć, to jego nadużywanie nie powinno być częstym problemem – niestety, jest jednak zupełnie inaczej.

Reklama

Europejski Program Badań Ankietowych w Szkołach (ESPAD), przeprowadzony w 2007 roku, nie pozostawił złudzeń co do tego, że spożywanie alkoholu w grupie nieletnich to problem wysokiej rangi. Do picia napojów wyskokowych w ciągu roku poprzedzającego badania przyznało się prawie 80% uczniów w wieku 15-16 lat i aż ponad 90% osób w wieku 16-17 lat. Już same tylko te liczby mogą przerażać, inne statystyki – dotyczące tym razem narkotyków – również nie napawają optymizmem. Według danych z 2002 roku, pochodzących z Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, przynajmniej jednokrotne zażycie narkotyków zdarzyło się 12,5% spośród wszystkich 15-latków oraz 20% 18-latków.

Problem zdecydowanie jest więc po prostu poważny: substancje psychoaktywne (SPA) są niebezpieczne przy stosowaniu ich w dowolnym wieku, u dorastających osób ich zażywanie jest jednak szczególnie groźne. To właśnie z tego powodu konieczne jest ciągłe poruszanie tematyki czy to nadużywania alkoholu, czy też zażywania narkotyków przez dzieci i młodzież. Aby przeciwdziałać tym problemom, nie wystarczy jednak tylko o nich mówić – do zapobiegania uzależnieniom i ich skutkom trzeba chociażby przyjrzeć się bliżej temu, co sprawia, że młodzi ludzie sięgają po groźne dla nich substancje.

Dlaczego młodzież korzysta z substancji psychoaktywnych?

Teoretycznie dostęp do środków psychoaktywnych dla młodzieży jest utrudniony – mowa tutaj chociażby o regulacjach prawnych dotyczących kupowania alkoholu. W praktyce jednak nastolatkom wcale nie jest trudno zdobyć czy to napoje alkoholowe, czy też narkotyki – w końcu co jakiś czas w mediach pojawia się temat przychodzenia przez dilerów nawet w bezpośrednie okolice szkół.

Samo jednak to, że substancje psychoaktywne po prostu można zdobyć, nie jest jedynym powodem, dla którego młodzi sięgają po te środki. Takowych jest kilka – jako podstawowy można podać młodzieńczą ciekawość świata. Nastolatek w okresie dojrzewania zaczyna patrzeć inaczej na otaczającą go rzeczywistość – zaczyna czuć się dorosły i zdolny do samodzielnego podejmowania decyzji, dodatkowo nierzadko ma on wręcz ochotę chłonąć cały świat. Oprócz tego pojawia się też mechanizm zakazanego owocu: to, co zabronione, wydaje się najbardziej kuszące.

Już powyżej wymienione zjawiska mogą stanowić odpowiedź na pytanie, dlaczego młodzi ludzie sięgają po substancje psychoaktywne. Czasami zdarza się jednak, że pobudki nastolatków do zażywania odurzających środków są zasadniczo całkowicie inne. Zaobserwowano już bowiem, że z SPA częściej korzystają dzieci stykające się z jakimiś problemami rodzinnymi, osoby prześladowane w szkole czy też te, które nie są w stanie podołać swoim codziennym obowiązkom.

Nie tylko alkohol – narkotyki i coraz groźniejsze dopalacze

Alkohol oraz narkotyki wysuwają się jako pierwsze skojarzenia przy rozważaniu, z jakich to dokładnie SPA mogliby korzystać młodzi ludzie. Nie są to jednak jedyne substancje, które przyjmują nastolatkowie. W ostatnich latach szczególnym zagrożeniem stały się tzw. dopalacze. Problemem w ich przypadku jest przede wszystkim to, że wciąż pojawiają się na rynku nowe ich formy, których skład tak naprawdę nie jest znany nikomu poza ich producentom. To stwarza wyjątkowe niebezpieczeństwo, ponieważ nie wiadomo wtedy, jakie będą skutki uboczne zażycia takiego środka, ale i – jeżeli lekarze nie wiedzą, co zatruło młodego człowieka – niemożliwe będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia przyczynowego w razie wystąpienia objawów intoksykacji po dopalaczach.

fot. panthermedia

Poza już wymienionymi warto tutaj jeszcze wspomnieć kilka słów o środkach, które co prawda nie są nielegalne, ale młodzież również może je zażywać jako substancje psychoaktywne. Mowa tutaj o różnych lekach, które młodzi ludzie zdobywają zwykle od członków swoich rodzin, którym takowe preparaty zostały zalecone. Przykładowymi z nich mogą być środki przeciwlękowe (np. z grupy benzodiazepin). Zdarza się jednak i tak, że młodzież w celu odurzenia się nabywa różne leki w aptekach – tak bywa w przypadku środków przeciwkaszlowych zawierających dekstrometorfan.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Psychiatria dzieci i młodzieży. Red. naukowa I. Namysłowska. Wyd. Lekarskie PZWL. Warszawa 2012.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(2)
Komentarze