Zaloguj
Reklama

Uzależnienie od telefonu komórkowego - fakt czy mit?

Uzależnienie od gadżetów technologicznych
Fot. Panthermedia
Uzależnienie od gadżetów technologicznych
(4)

Telefon komórkowy stał się obecnie nieodzownym atrybutem człowieka - posługują się nim przedszkolaki, jak i seniorzy. „Gadżet” niewątpliwie wpłynął na ułatwienie komunikacji, jednakże również wywołał nowe zachowania na polu psychologicznym - użytkownicy telefonów komórkowych prowadzą coraz częściej rozmowy nie tylko po to, aby przekazać wiadomość, ale by zwyczajnie prowadzić rozmowę dla rozmowy. Ponadto komórka stała się swoistego rodzaju zamiennikiem fizycznych relacji z drugą osobą.

Reklama

Więź łącząca nas z aparatem komórkowym przypomina zdaniem wielu specjalistów - związek emocjonalny, jaki powinien łączyć z osobą, a nie przedmiotem.

Ważne! Pojawił się nowy rodzaj uzależnienia - fonoholizm.

Większość ludzi nie wyobraża sobie obecnie życia bez telefonu komórkowego. Firmy produkujące ten gadżet prześcigają się w jego udoskonalaniu - z roku na rok wzbogacany jest o kolejne funkcje, wymyślane są bardziej efektowne oraz poręczniejsze kształty aparatu. Wszystko z myślą o znalezieniu coraz większej rzeszy konsumentów.

Ważne! Jak pokazują dane Eurostatu, komórkę posiada 88% Polaków.

Komórka - ją po prostu należy mieć

Dawniej posiadanie telefonu komórkowego było symbolem statusu, nie każdy mógł sobie na taki przedmiot pozwolić. Obecnie komórkę ma każdy, a jak pokazują wyniki przeprowadzonych badań - przeciętny Polak może poszczycić się więcej niż jednym telefonem komórkowym.

Widok ludzi wpatrzonych w ekran telefonu komórkowego w tramwaju, na ulicy, w sklepie to codzienność, która nikogo nie dziwi.  

Ważne! Łatwy dostęp do komórki spowodował, że stała się ona częścią garderoby, dodatkiem do ubrania.

Zdawać by się mogło, że upowszechnienie telefonu komórkowego wpłynie na zmniejszenie zainteresowania tym przedmiotem. Niestety, właśnie owo upowszechnienie i łatwość w dostępie, wytworzyły społeczny mus na posiadanie tego gadżetu. Brak telefonu świadczy o tym, że coś z taką osobą jest nie tak. 

Ważne! Prowadząc rozmowy przez komórkę jesteśmy normalni.

Bez telefonu większość ludzi nie wyobraża sobie egzystowania. To jak bardzo ów przedmiot jest ważny, wielu z nas uświadamia sobie w momencie, gdy korzystanie z niego staje się niemożliwe.

Uzależnienie zwane fonoholizmem

Psychiatrzy i psychologowie biją na alarm - coraz więcej osób, zwłaszcza młodych jest uzależnionych od telefonu komórkowego i nie wyobraża sobie życia bez niego.

Ważne! Przeprowadzone w gdyńskich szkołach badania wykazały, że 95% uczniów nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia korzysta ze smartfona i ma objawy uzależnia. Co dziesiąty uczeń w skutek wzmożonego korzystania komórki ma kłopoty ze wzrokiem, nie dojada i nie dosypia.

Zdaniem specjalistów tym łatwiejsze uzależnienie od komórki, im więcej posiada ona opcji. Obecnie telefon stał się łatwym dostępem do:

 • oglądania telewizji
 • słuchania muzyki
 • łączenia się z internetem

Ważne! W Polsce nie został zdiagnozowany fonoholizm, nie oznacza to jednak, że problemu nie ma.

Jak pokazują kolejne badania, niemal 60% uczniów korzysta z telefonu komórkowego w trakcie zajęć lekcyjnych, z czego aż 18% robi to w czasie trwania sprawdzianów. Co czwarta osoba używa komórkę podczas (m.in. oglądania telewizji), zaś 44% nie wyobraża sobie by nie mieć jej w trakcie spożywania wspólnych posiłków.

Ważne! Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród Europejczyków pod względem ilości wysyłanych SMS-ów na dobę.

Wśród najpowszechniejszych objawów fonoholizmu rozróżnia się:

 • traktowanie telefonu, jako najważniejszego narzędzia codziennego kontaktu z innymi
 • niechęć do rozstawania się z nim
 • odczuwanie przymusu nieustannego kontaktowania się z kimś
 • uczucie dyskomfortu (m.in. zły nastrój, niepokój) w sytuacji, gdy nie ma się do dyspozycji naładowanego aparatu
 • utajanie lęków i zaprzeczanie istnieniu problemu.

fot. panthermedia

Fonoholizm dzieli się na rodzaje uzależnień:

 • od wysyłania i odbierania SMS-ów (na kciuku pojawia się odcisk, a klawiatura aparatu jest mocno zniszczona)
 • od kupowania ciągle nowych modeli (zdolność wydania na takie urządzenie dużej sumy)
 • „Komórkowi ekshibicjoniści” (chwalenie się przed innymi wymyślnym aparatem, głośne przez niego rozmawianie, pozwalanie, aby długo dzwonił, żeby wszyscy obecni go usłyszeli)
 • SWT (syndrom włączonego telefonu, obawa przed wyłączeniem aparatu, noszenie zapasowej baterii)
 • Gracze (nadmierne zainteresowanie grami znajdującymi się w telefonie)

Głównymi powodami nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych jest bezpieczeństwo i wygoda. Zazwyczaj te dwie rzeczy wymienia się, chcąc wytłumaczyć swoje zbyt duże zainteresowanie telefonem.

Ważne! Rzeczywiste przyczyny korzystania z komórki w nadmiarze, to fobie społeczne, lęk przed samotnością oraz próba zaspokojenia potrzeby afiliacji, przynależności do grupy rówieśniczej. Nieśmiałemu nastolatkowi dużo łatwiej jest utrzymać relacje za pomocą komórki, niż bezpośrednio.

Jak zapobiegać uzależnieniu - terapia  

Wciąż pozostaje niejasne dla wielu specjalistów to, czy telefon komórkowy rzeczywiście może stać się nałogiem. Zdaniem ekspertów uwarunkowane to jest stopniem, w jakim korzystanie z komórki zakłóca życie rodzinne oraz zawodowe.

Ważne! Uzależnienie od telefonu jest procesem stopniowym, zaczyna się wycofywaniem się z relacji ze światem i spędzaniem dużych ilości czasu nie rozstając się z telefonem. Zanikiem zainteresowań, gwałtownymi wahaniami nastroju, problemami ze snem i odżywianiem, nadużywaniem leków, kłopotami z bliskimi i problemami w życiu zawodowym.

Fonoholizm jest nowym rodzajem uzależnienia, w związku z tym nie ma wielu patologii rozpoznawanych i analizowanych. Przeprowadzone w dziedzinie leczenia i zapobiegania badania są rozwinięte w niewielkim stopniu. Jak w przypadku innych zaburzeń behawioralnych, terapia opiera się na pogłębionej pracy nad problemami, które stanowią rzeczywistą przyczynę uzależnienia. 

Uzależnienie od telefonu komórkowego to problem o podłożu rozwojowym (narastającym). Nałóg tego rodzaju można jedynie zwalczyć poprzez zachowanie umiaru i używanie komórki z rozwagą.

Ważne! Telefon komórkowy to jedynie udogodnienie, a nie wartość nadrzędna.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze