Zaloguj
Reklama

Zaburzenia psychiczne wieku dorastania

Wiek dojrzewania
Fot. shutterstock
Wiek dojrzewania
(4)

Zaburzenia psychiczne okresu dorastania to specyficzne zaburzenia, związane z konfliktami, zadaniami charakterystycznymi dla tej fazy rozwoju i mogą w mniej lub bardziej zmienionej formie występować dalej w życiu dorosłym.

Reklama

Najczęściej wśród adolescentów obserwowane są zaburzenia odżywiania i depresje młodzieńcze, rzadziej nerwice, zaburzenia zachowania i psychozy.

Jadłowstręt psychiczny

Jadłowstręt psychiczny to zespół chorobowy, którego podstawową cechą jest znaczny ubytek masy ciała. Zaczyna się zwykle między 13-15 rokiem życia, rzadziej miedzy 17-25. Za przyczynę tej choroby uznaje się wieloczynnikowy model, uwzględniający czynniki biologiczne, rodzinne i społeczne. Dodatkowo istotną rolę odgrywać mogą zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz tak zwane elementy indywidualne, czyli problemy z samooceną, przynależnością do określonej grupy lub osiągnięcia szkolne.

Często chorzy mają poczucie niskiej autonomii i kontroli nad większością swojego życia. Zadania okresu dorastania przerastają ich siły i możliwości, zwłaszcza w przypadku kobiet. Obecnie w powstawaniu anoreksji udział biorą także czynniki kulturowe, gdzie lansowany jest bardzo szczupły model kobiecej sylwetki i szycie ubrania w rozmiarze „0”.

Kryteria diagnostyczne anoreksji obejmują:

  • spadek masy ciała powyżej 15 % w stosunku do prawidłowej wagi dla wieku i wzrostu;
  • lęk przed przytyciem, nabierający czasami postać paniki;
  • zaburzony sposób postrzegania kształtu ciała lub jego części;
  • brak przynajmniej trzech kolejnych krwawień miesiączkowych.

fot. ojoimages

Leczenie jadłowstrętu psychicznego

Pacjenci często nie odczuwają choroby, a tym bardziej potrzeby leczenia, nawet jeśli wskutek wyniszczenia organizmu grozi im utrata życia. Zwykle w przypadku anoreksji zalecana jest psychoterapia rodzinna, indywidualna, grupowa lub psychoanalityczna. Jeśli waga jest bardzo niska i pojawiają się zaburzenia gospodarki elektrolitowej i hormonalnej zalecane jest leczenie szpitalne.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • A.Bilikiewicz, Psychiatria, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2009

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze