Zaburzenia psychiczne wieku dorastania

Zaburzenia psychiczne okresu dorastania to specyficzne zaburzenia, związane z konfliktami, zadaniami charakterystycznymi dla tej fazy rozwoju i mogą w mniej lub bardziej zmienionej formie występować dalej w życiu dorosłym.
Najczęściej wśród adolescentów obserwowane są zaburzenia odżywiania i depresje młodzieńcze, rzadziej nerwice, zaburzenia zachowania i psychozy.
Jadłowstręt psychiczny
Jadłowstręt psychiczny to zespół chorobowy, którego podstawową cechą jest znaczny ubytek masy ciała. Zaczyna się zwykle między 13-15 rokiem życia, rzadziej miedzy 17-25. Za przyczynę tej choroby uznaje się wieloczynnikowy model, uwzględniający czynniki biologiczne, rodzinne i społeczne. Dodatkowo istotną rolę odgrywać mogą zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz tak zwane elementy indywidualne, czyli problemy z samooceną, przynależnością do określonej grupy lub osiągnięcia szkolne.
Często chorzy mają poczucie niskiej autonomii i kontroli nad większością swojego życia. Zadania okresu dorastania przerastają ich siły i możliwości, zwłaszcza w przypadku kobiet. Obecnie w powstawaniu anoreksji udział biorą także czynniki kulturowe, gdzie lansowany jest bardzo szczupły model kobiecej sylwetki i szycie ubrania w rozmiarze „0”.
Kryteria diagnostyczne anoreksji obejmują:
- spadek masy ciała powyżej 15 % w stosunku do prawidłowej wagi dla wieku i wzrostu;
- lęk przed przytyciem, nabierający czasami postać paniki;
- zaburzony sposób postrzegania kształtu ciała lub jego części;
- brak przynajmniej trzech kolejnych krwawień miesiączkowych.
fot. ojoimages
Leczenie jadłowstrętu psychicznego
Pacjenci często nie odczuwają choroby, a tym bardziej potrzeby leczenia, nawet jeśli wskutek wyniszczenia organizmu grozi im utrata życia. Zwykle w przypadku anoreksji zalecana jest psychoterapia rodzinna, indywidualna, grupowa lub psychoanalityczna. Jeśli waga jest bardzo niska i pojawiają się zaburzenia gospodarki elektrolitowej i hormonalnej zalecane jest leczenie szpitalne.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- A.Bilikiewicz, Psychiatria, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2009