Zaloguj
Reklama

Uzależnienie od portali internetowych

Zmęczenie pracą, nadgodziny
Fot. Shutterstock
Zmęczenie pracą, nadgodziny
(4)
Uzależnienie od internetu
Reklama

Uzależnienie od portali Internetu definiowane jest jako konieczność korzystania z komputera w celu przeglądania różnych portali Internetowych (erotycznych, społecznościowych, randkowych, informacyjnych). Najnowsze badania pokazują, iż liczba osób uzależnionych wzrasta z każdym dniem. Co ważne dotyczy to osób w każdym wieku od bardzo młodych po starsze. Uzależnienie może mieć charakter czynny (np. gry komputerowe, przerabianie i wrzucanie na strony zdjęć) oraz bierny (np. przeglądanie zdjęć, samochodów, oglądanie filmików).

Uzależnienie od internetu - Objawy i przebieg

Portale Internetu to miejsce, w których można znaleźć wszystko i każdego. Uzależnienie od nich jest chorobą, którą bardzo trudno wyleczyć i co ważne ma ona tendencje do powracania. Wirtualna rzeczywistość, znajomi oraz miejsca całkowicie pochłaniają nasze życie, pracę, szkołę, podstawowe obowiązki, plany rodzinne i zawodowe oraz odbierają nam zdrowie.

Osoba uzależniona potrafi całe dnie a nawet tygodnie i miesiące spędzać na wybranym/-ch przez siebie portalu/-ach Internetowym/-ych. Nawiązuje ona tam nowe znajomości, przyjaźnie, przegląda zdjęcia, ogląda filmiki, szuka partnera życiowego, poszukuje pornografii, gra w gry (gracze sieciowi), opowiada o swoich problemach i wysłuchuje innych. W większości przypadków nie zna ona nowo poznanych osób jednakże nie widzi w tym żadnego problemu.

W chwili obecnej widomo, iż większość osób uzależnionych stanowią nastolatkowie, którzy z portali Internetowych uczą się życia, zasad obowiązujących w społeczeństwie oraz wśród rówieśników, obserwują tam najnowsze trendy modowe, style oraz sposoby zachowań. W większości przypadków nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.

Osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać szkołę, naukę, dom, obowiązki, rodzinę a nawet znajomych i przyjaciół. Z dnia na dzień jej problemy pogłębiaj się co staje się zauważalne dla rodziny oraz najbliższych.

Osobę uzależnioną charakteryzuje m.in.:

  • z każdym dnie dłuższe spędzanie czasu przy komputerze,
  • przekraczanie limitu korzystania z komputera,
  • rezygnacja ze snu oraz wypoczynku,
  • zaniedbywanie rodziny, najbliższych oraz znajomych,
  • zaniedbywanie higieny osobistej,
  • w przypadku braku możliwości korzystania z komputera pojawia się niepokój, rozdrażnienie a nawet agresja,
  • pojawienie się problemów zdrowotnych (bóle oczu, kręgosłupa, senność za dnia, bóle głowy, przemęczenie, drażliwość i wiele innych),
  • próba ukrycia swojego problemu i wiele innych.

Uzależnienie od internetu - Leczenie

Osobę uzależnioną od portali Internetu należy leczyć. Można to czynić gdy chory uświadomi sobie, iż ma problem. Konieczna jest w większości przypadków konsultacja lekarska a następnie podjęcie psychoterapii (grupowej bądź indywidualnej).

Całkowite odcięcie od komputera może być bardzo trudne dla pacjenta dlatego bardzo ważną role odgrywa także wsparcie ze strony rodziny oraz rówieśników.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze