Zaloguj
Reklama

Uzależnienie od zakupów

Zakupy
Fot. ojoimages
Zakupy
(4)
Uzależnienie od zakupów
Reklama

Uzależnienie od zakupów to potrzeba a nawet konieczność dokonywania zakupów. Skłonność ta została opisana dopiero w XX wieku. Bardzo często osoba chora kupuje niepotrzebne, niezaplanowane produkty (ciuchy, kosmetyki, książki, płyty i inne), korzysta z różnych usług oraz dóbr. Podobnie jak inne uzależnienia (alkohol, seks, Internet, narkotyki) przynosi zadowolenie, euforię, uczucie radości oraz spełnienia. Z czasem zakupoholik zaczyna jednak odczuwać rozczarowanie, smutek, zagubienie, niepewność oraz rozgoryczenie. Uzależnienie to wymaga leczenia (psychoterapia) oraz pomocy ze strony najbliższych, znajomych i przyjaciół.

Uzależnienie od zakupów - Objawy i przebieg

Kobiety uzależnione od zakupów tracą kontrolę nad swoim zachowaniem, odczuwają przymus kupowania, nie kontrolują wydatków, kupują rzeczy niezaplanowane, niepotrzebne i nie koniecznie do nich pasujące.

W przypadku braku funduszy na kontynuację zakupów, zdolne są do zapożyczenia się, zaciągania kredytów oraz pożyczek. Prowadzi to w konsekwencji do problemów finansowych oraz rodzinnych.
 
Wyróżnia się cztery podstawowe fazy uzależnienia od zakupów:

  1. Myślenie o zakupach i planowanie
  2. Przygotowywanie do zakupów, wybieranie miejsca oraz czasu ich dokonania
  3. Podjęcie zakupów
  4. Zapłata za zakupy oraz pojawiające się po niej wyrzuty sumienia

Osoba chora traktuje zakupy jako sposób radzenia sobie z problemami, jest to rodzaj ucieczki od stresów, podwyższenie swojej samooceny oraz poszukiwanie akceptacji wśród innych osób (partnera, znajomych, rodziny).

Objawami zakupoholizmu są wszelkie próby poprawienia sobie nastroju przy pomocy zakupów. W trakcie ich dokonywania chory, czuje nagły przypływ pozytywnej energii, jest szczęśliwy, spełniony.

Po powrocie do domu, przymierzeniu lub obejrzeniu zakupionych produktów stan ten ulega zmianie, pojawia się lek, smutek oraz wyrzuty sumienia.
 
Podobnie jak w przypadku innych uzależnień wpływ na rozwój zakupoholizmu maja z cała pewnością czynniki biologiczne(zbyt małe stężenie serotoniny oraz dopaminy w mózgu), psychologiczne, społeczne oraz jak twierdzą naukowcy duchowy.
 
 

Uzależnienie od zakupów - Leczenie

Diagnoza uzależnienia od zakupów, nie jest trudna. Na początku problem zauważany jest przez osoby najbliższe oraz rodzinę. Z czasem dostrzega go także osoba chora.

Leczenie polega na włączeniu terapii psychologicznej (grupowej bądź indywidualnej) a w niektórych przypadkach także i środków farmakologicznych. Kluczową rolę odgrywa wsparcie ze strony najbliższych.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Bibliografia:

  1. „Neurologia kliniczna” R. Mazur, Via Medica, Gdańsk 2007, wyd. 3.
  2. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  3. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  4. Neurologia i neurochirurgia. Kenneth W. Lindsay., Ian Bone. red.I wyd. pol. W. Kozubski. wyd. U&P Wrocław 2006.
     

Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze