Zaloguj
Reklama

Depresja a odczuwanie bólu

Depresja a odczuwanie bólu
Fot. medforum
(0)

Wyniki najnowszych badań wskazują na nieprawidłowości w działaniu mózgów chorych na depresję odpowiedzialne za zbyt silne odczuwanie przez nich bólu.

Reklama

Leczenie pacjentów z depresją i przewlekłym bólem jest bardzo trudne i kosztowne. Irina Strigo z Uniwersytetu Kalifornii w San Diego i współpracownicy poddali niedawno badaniom 15 cierpiących z powodu zaburzeń nastroju osób w wieku dwudziestu kilku lat i 15 przedstawicieli grupy kontrolnej.

Jak podano w czasopiśmie "Archives of General Psychiatry", obrazowanie rezonansu magnetycznego wykazało, że u pacjentów z depresją ostrzeżonych o mającym nastąpić po ośmiu sekundach bodźcu bólowym występowało silniejsze niż u zdrowych pobudzenie ciała migdałowatego, wyspy i innych części mózgu związanych z odczuwaniem emocji

W pierwszej grupie uczestników badań stwierdzono również obniżoną aktywność obszarów mózgowia odpowiedzialnych za osłabianie przykrych doznań. Powyższe ustalenia mogą stać się punktem wyjścia do opracowania terapii behawioralnych lub leków przeznaczonych dla takich pacjentów.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Jacek Przybyło

Źródło tekstu:

  • Reuters Health, Archives of General Psychiatry

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze