Zaloguj
Reklama

Depresja – czy leki szkodzą tętnicom?

Stetoskop i tabletki
Fot. panthermedia
Stetoskop i tabletki
(5)

Leki przeciwdepresyjne niezależnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia.

Reklama

Od pewnego czasu wiadomo, że pacjenci z depresją obciążeni są podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia. Amit Shah i Viola Vaccarino z Emory University w Druid Hills (USA) poddali niedawno badaniom kilkaset par identycznych genetycznie (jednojajowych) par bliźniąt płci męskiej.

Zgodnie z wystąpieniem na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologii, które odbyło się 5 kwietnia w Nowym Orleanie (USA), pacjenci zażywający leki przeciwdepresyjne okazali się charakteryzować większymi grubościami ściany tętnicy szyjnej (mierzonymi jako odległość pomiędzy błoną wewnętrzną a błoną środkową) niż ich bracia nie przyjmujący takich lekarstw. Wcześniejsze występowanie zawału serca czy udaru mózgu nie miało wpływu na tę zależność.

Uzyskane wyniki świadczą o tym, że leki przeciwdepresyjne stanowią czynnik ryzyka chorób układu krążenia niezależny od samej depresji. Nie oznacza to jednak, że pacjenci powinni bez porozumienia z lekarzem podejmować decyzję o zaprzestaniu lub zmianie sposobu leczenia obniżonego nastroju.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze