Zaloguj
Reklama

Gaz rozweselający w leczeniu depresji

Autorzy: mkasias
Tlenoterapia
Fot. Pantherstock
Tlenoterapia
(5)

Gaz rozweselający być może będzie w przyszłości lekiem na wiele chorób psychiatrycznych. Aktualnie naukowcy przeanalizowali wpływ tego gazu na pacjentów z depresją. Dane z doświadczenia są pozytywnie zaskakujące.

Reklama

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie przeprowadzili eksperyment, w którym zaangażowali pacjentów z depresją. Ludzie, którzy wzięli udział w badaniu cierpieli na tę chorobę od dłuższego czasu, jednakże jak dotąd żaden lek ani żadne terapie nie pomogły im przezwyciężyć chorobę. Naukowcy podali pacjentom mieszankę tlenu z podtlenkiem azotu natomiast część z nich otrzymała placebo. Badacze opublikowali dane z obserwacji, w których zauważono zmniejszenie niektórych objawów depresji u pacjentów, którzy otrzymali gaz rozweselający.

Pacjenci ci odczuwali mniejszy lęk, zmniejszyły się objawy bezsenności czy smutku. Naukowcy pokładają wielkie nadzieje w wykorzystaniu gazu rozweselającego w psychiatrii.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Nagele P, Duma A, Kopec M, et al. Nitrous oxide for treatment-resistant major depression: a proof-of-concept trial. Biological Psychiatry. 2014 Dec. 9.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze