Zaloguj
Reklama

Hormonalna terapia zastępcza a depresja

Rozmowa z przyjaciółką
Fot. ojoimages
Rozmowa z przyjaciółką
(5)

Trwają badania nad skutkami podawania hormonów w okresie menopauzy.

Reklama

W okresie przed i kilka lat po menopauzie stosuje się niekiedy hormonalną terapię zastępczą – uzupełnianie hormonów płciowych. Do korzyści wynikających z takiego leczenia należą: złagodzenie objawów przekwitania (w tym wahań nastroju i depresji), zmniejszenia ryzyka niektórych chorób układu krążenia, Alzheimera i osteoporozy. Z drugiej strony skutkiem jej stosowania jest podwyższenie ryzyka raka endometrium, jajnika i piersi.

David Rubinow, Susan Girdler i współpracownicy z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill (USA) prowadzą obecnie zaplanowane na 5 lat badania, które ostatecznie mają objąć kilkuset kobiet w wieku 45-55 lat. Zgodnie z publikacja na stronie internetowej tej uczelni uczestniczki badań zostaną losowo przypisane do stosowania naklejonego na skórę plastra nasączonego estradiolem lub takiego samego plastra bez dodatku żadnego leku.

Badacze mają zamiar sprawdzić prawdziwość tzw. „hipotezy synchronizacji” (ang. timing hypothesis), zakładającej, że podawanie wyżej wymienionego hormonu jest korzystne w ciągu pierwszych dwóch lat trwania okresu przekwitania, ale po pięciu latach przeważają skutki negatywne.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze