Zaloguj
Reklama

Już 24 września rusza kampania - Pozwól Dziecku Rozkwitnąć

Usg nienarodzonego dziecka
Fot. panthermedia
Usg nienarodzonego dziecka
(5)

O tym, że żadna ilość alkoholu w ciąży nie jest bezpieczna, mówi się od dawna – w końcu spożywanie napojów wyskokowych przez ciężarną stwarza zagrożenie wystąpieniem zaburzenia, którym jest alkoholowy zespół płodowy (FAS). Problem – mimo nagłaśniania – nadal istnieje, dlatego też wciąż zasadnym wydaje się poruszanie tej tematyki. Tak też się dzieje – 24 września 2018 r. w Szczecinie nastąpi inauguracja kampanii „Pozwól Dziecku Rozkwitnąć”, której celem jest zwrócenie uwagi właśnie na problem FAS.

Reklama

Kampanię organizują wspólnie Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie oraz Stowarzyszenie Progressum. Jej adresatem jest przede wszystkim młodzież – to właśnie młodzi ludzie mają być przestrzegani przed tym, że nawet niewielkie ilości alkoholu, spożywane przez ciężarną, mogą doprowadzić do obarczenia dziecka już na całe życie problemem, którym jest alkoholowy zespół płodowy.

Z informacją jaka jest istota problemu FAS pierwszy raz mocno zetknęłam się przy początkach współpracy z Fundacją Pomocy Rodzinie Tęcza Serc i już wówczas postanowiłyśmy, że należy nagłośnić problem i zintensyfikować działania profilaktyczne. Zaowocowało to wspólnym projektem kierowanym do młodych ludzi i w naszym zamyśle tworzonym przez nich. Tak też się stało - w tworzenie projektu zaangażowałyśmy młodzież ze szczecińskich szkół i pod okiem studentów z Akademii Sztuki i z ich inspiracja powstał wizerunek kampanii - plakat, logo, spot i co najważniejsze nazwa. Jest to sukces, ponieważ sama młodzież, świadoma problemu, współtworzy koncepcjęmówi Monika Dyker – Woźniak, Prezes Stowarzyszenia Progressum.

Start kampanii zaplanowany został na 24.09.2018 roku. W jej ramach prowadzone mają być zajęcia w szkołach (m.in. profilaktyczne działania psychoedukacyjne, zwracające uwagę młodzieży uwagę na rangę problemu w postaci FAS), jak i promujące kampanię bieg czy dzień otwarty w specjalistycznej poradni FAS, podczas którego możliwe będzie skorzystanie z porad ekspertów mających na co dzień do czynienia z pacjentami z alkoholowym zespołem płodowym.

W ramach kampanii zaplanowano także stworzenie specjalnej witryny internetowej, ale i postanowiono wykorzystać media społecznościowe, z których na co dzień korzysta młodzież – mowa tutaj chociażby o założeniu Instagramowego profilu kampanii czy o stworzeniu specjalnego fanpage’a. Galę finałową zaplanowano na koniec listopada 2018 roku, nie będzie to jednak równoznaczne z zakończeniem kampanii – specjalistyczne działania w szczecińskich szkołach mają być prowadzone aż do końca bieżącego roku szkolnego, czyli do czerwca 2019 roku.

Więcej informacji na Facebokowym fan-page'u: Pozwól Dziecku Rozkwitać

 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze